LudzieNie kąp się w niedozwolonym miejscu. Inaczej czeka cię wysoki mandat

Nie kąp się w niedozwolonym miejscu. Inaczej czeka cię wysoki mandat

Zażycie kąpieli w niedozwolonym miejscu nie dość, że jest nieodpowiedzialne, to jeszcze niezgodne z prawem. To właśnie z tego powodu możesz spodziewać się wysokiej grzywny.

Wakacje w latach 90.
Wakacje w latach 90.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | site: www.kornet.art.pl

Ze względów bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze strzeżonego kąpieliska, jednak co w sytuacji, gdy znajdziemy miejsce nieoznakowane? To niebezpieczne i zagrożone karą.

Za kąpiel w niedozwolonym miejscu grozi kara

Zgodnie z art. 55 Kodeksu wykroczeń, kąpiel w miejscu zabronionym może skończyć się karą grzywny w wysokości do 500 zł. Mandat może wystawić zarówno straż miejska, policja, jak i inne uprawnione służby. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaskakujące spotkanie na szkockim jeziorze. Niezwykłe nagranie kajakarza

Z kolei zgodnie z art. 3 Ustawy o bezpieczeństwie osoby przebywające na obszarach wodnych są zobowiązane do zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu.

"Osoby przebywające na obszarach wodnych obowiązane są do zachowania należytej staranności (...) w szczególności zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania, stosowania się do znaków nakazu i zakazu (...)" - czytamy.

W tych miejscach kąpiel jest zabroniona

Pływanie jest niedozwolone w kilku miejscach: tam, gdzie widnieją wyraźne oznaczenia zabraniające kąpieli, na terenach będących własnością prywatną bez uzyskania zgody właściciela, w sąsiedztwie źródeł wody pitnej, a także na obszarach objętych ochroną krajobrazu oraz w rezerwatach przyrody.

Warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Przede wszystkim kąpieliska często zaznaczone są kolorowymi bojami, które wydzielają strefy np. czerwona, jest dla osób, które potrafią pływać, a woda ma więcej niż 120 cm głębokości, zaś żółta dla umiejących bardzo dobrze pływać, gdzie woda ma głębokość do 4 metrów.

Oprócz tego Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych zaznacza, że nie należy spożywać alkoholu.

"Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny" - czytamy.

Właściciele psów powinni mieć świadomość, że w niedozwolonych miejscach, w tym także na kąpielisku, nie można spuszczać psa ze smyczy. Za niedostosowanie się do przepisów grozi kara od 50 do 500 zł. Warto mieć na uwadze, że niektóre nadmorskie miejscowości, takie jak Sopot i Gdańsk, wyznaczyły dedykowane fragmenty wybrzeża, na których dozwolone jest przebywanie z czworonogami.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)