FitnessNie każda woda zdrowia doda

Nie każda woda zdrowia doda

W sklepach jest dostępnych wiele marek wód mineralnych. Tyle, że wiele z nich zawiera tyle cennych minerałów co zwykła ''kranówka''.

Nie każda woda zdrowia doda

16.09.2009 | aktual.: 24.06.2010 14:20

W sklepach jest dostępnych wiele marek wód mineralnych. Tyle, że wiele z nich zawiera tyle cennych minerałów co zwykła ''kranówka''. Pijcie wodę! Woda najlepszym przyjacielem kobiety! Jeden litr to za mało, należy wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie! Takie opinie dietetyków i lekarzy docierały do nas przez kilka ostatnich lat.

I słusznie, bo temu, że woda jest zdrowa nikt nie odważy się zaprzeczyć. A zwłaszcza, że jest zdrowsza od słodzonych soków i napojów gazowanych.

Picie wody to jednak nie wszystko. Trzeba zwrócić uwagę na to, jaką wodę pijemy oraz… czy nie pijemy jej za dużo.

Nie każda jest dobra

Wybierając wodę wśród kilkudziesięciu kolorowych etykiet na sklepowych półkach, pamiętajmy, by przede wszystkim zwrócić uwagę na tę część etykiety, na której producent umieścił (a przynajmniej powinien to zrobić) informacje dotyczące zawartych w wodzie minerałów oraz ich ilości.

Jeśli takich informacji brak, a zamiast tego do kupna przekonują nas krzykliwe hasła reklamowe, lepiej od razu o takiej wodzie zapomnieć. Dlaczego? Bo efekt będzie taki sam, jakbyśmy napili się wody z kranu.

Najlepiej pić wody mineralne, które w jednym litrze zawierają przynajmniej 50-100 mg magnezu oraz więcej niż 150 mg wapnia (istotne jest to, by zawartość wapnia była dwa razy większa niż magnezu).

Trudno z kolei określić dokładnie, ile płynów powinniśmy wypić w ciągu doby. Fachowcy wciąż nie wypracowali jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Część z nich zaleca picie przynajmniej 1,5 litra dziennie, inni mówią o 2 litrach, a jeszcze inni wskazują na fakt, że najlepiej zapotrzebowanie na płyny reguluje nasz organizm. O swoich potrzebach daje nam znać poprzez odczuwanie pragnienia.

Ilość wypijanej wody zależeć powinna od klimatu, rodzaju pracy, aktywności ruchowej, spożywanych posiłków, wieku, stanu zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że kobiety powinny pić więcej płynów niż mężczyźni, szczególnie jeśli stosują dietę odchudzającą.

Co pić?

Najlepsze są te wody, które mają dużo magnezu i wapnia. Gdy podczas upałów tracimy dużo soli, powinniśmy pić również wody wzbogacone sodem i chlorkami.

- Niedobrze, gdy jest to tylko woda źródlana – twierdzi doktor Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, ekspert ds. żywienia z Akademii Medycznej w Warszawie.- Woda tak jak pożywienie powinna dostarczać nam cennych składników odżywczych. Powinniśmy wycisnąć z niej co się da: wapń, magnez, potas. Badania amerykańskie dowiodły, że kobiety, które piją dużo wody bogatej w minerały, czyli po prostu wodę mineralną, nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowego poziomu tych pierwiastków w organizmie. Woda źródlana dostarcza ich niestety w niewielkim stopniu.

Z bąbelkami czy bez?

Bardzo powszechne jest przekonanie, że woda niegazowana jest zdrowsza od gazowanej. Tymczasem dwutlenek węgla ma działanie bakteriobójcze i dzięki temu hamuje rozwój bakterii w wodzie.

Sztuka picia

Dziennie powinno się wypijać ok. 2 litrów płynów, w tym wody mineralnej, soków (najlepiej świeżo wyciskanych) oraz wody zawartej w pożywieniu. Pić powinno się powoli, małymi łykami (pół szklanki co 15–20 minut). Najlepiej zaczynać dzień od szklanki wody na czczo, ponieważ picie w trakcie posiłku rozrzedza soki trawienne i źle wpływa na trawienie. Po południu i wieczorem sięgamy tylko po wodę mineralną, która ma działanie oczyszczające i uzupełnia płyny.

ZANIM KUPISZ WODĘ

  1. Zawsze czytaj informację na etykiecie.
  1. Koniecznie sprawdź zawartość składników mineralnych. Powinno ich być powyżej 1000 mg w litrze, np. woda powinna zawierać powyżej 50 mg magnezu w litrze, wapnia - powyżej 150 mg, siarczanów - powyżej 250 mg, wodorowęglanów-powyżej 600 mg w litrze.
  1. Chorzy na nadciśnienie, cukrzycę albo na serce powinni unikać wody z zawartością sodu powyżej 200 mg.
  1. Dla dzieci do 6. roku życia odpowiednia jest woda źródlana. Dzieci starsze mogą pić wodę mineralną.
  1. Wód leczniczych nie należy pić bez ograniczeń bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ zawierają one bardzo dużo składników mineralnych, które można przedawkować.
  1. Podczas upałów powinniśmy pić wodę z zawartością minerałów (powyżej 1000-1500 mg w litrze). Taka woda polecana jest dla osób uprawiających sport, kobiet w ciąży i matek karmiących.
  1. Wody smakowe (np.o smaku truskawkowym czy cytrynowym) są bardzo kaloryczne, dlatego osoby dbające o sylwetkę powinny ich unikać.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (10)