Nie pozwalasz psu ze sobą spać? Twoje zdrowie na tym traci

Choć wielu psiarzy przychyliłoby nieba swojemu pupilowi, pozwolenie mu na leżenie w łóżku to dla niektórych już zdecydowanie zbyt wiele. Są jednak tacy, którzy nie wyobrażają sobie, by ich pies spał samotnie na podłodze. Naukowcy mówią, że ci, którzy wybierają noc z pupilem w łóżku, cieszyć się będą lepszym zdrowiem. Jak to możliwe?

Spanie z psem jest dobre dla zdrowia
Spanie z psem jest dobre dla zdrowia
Źródło zdjęć: © unsplash
oprac. NT

30.08.2022 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak spanie z pupilem wpływa na samopoczucie człowieka? To zagadnienie wzięli pod lupę naukowcy, a wyniki badań jednoznacznie wskazują na to, że spanie z psem to dobra praktyka. Okazuje się, że częste spędzanie czasu z czworonogiem zmniejsza objawy depresji. Jego obecność pomaga się zrelaksować oraz zwiększa ilość oksytocyny, zwanej hormonem miłości.

Spanie z psem jest zdrowe

W obecności pupila możemy poczuć się bezpiecznie. To szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z zasypianiem. Głaskanie i przytulanie psa uspokaja i wpływa na to, że sen jest głęboki. Co więcej, kiedy jesteśmy blisko pupila, bicia naszego i psiego serca synchronizują się. Dzięki obniżeniu tętna człowiek się relaksuje, a wypoczynek jest lepszej jakości.

"Psi termofor"

Temperatura ciał psów jest o około 1-2 st. C wyższa od temperatury ciała człowieka. Wspólne spanie z psem może stanowić dodatkowe źródło ciepła, co może być bardzo miłe szczególnie w chłodne, jesienne i zimowe noce.

Jakie są wady spania z psem?

Niestety, spanie z psem nie zawsze jest łatwe. Pupile potrafią się bardzo rozpychać. Przedstawicielom niektórych ras zdarza się głośno chrapać. Należy mieć również na uwadze, że psy nie są najbardziej dbającymi o higienę zwierzętami i nie zawsze ze spacerów wracają czyste i pachnące. Ponadto gubią sierść, którą zostawiają na czystej i pachnącej pościeli. Dlatego warto wprowadzić komendy, które będą jasnym przekazem, kiedy pies może, a kiedy nie powinien wskakiwać na łóżko.

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej:

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (19)