Nie smaż karpia na czym innym. Tylko ten tłuszcz się nadaje

Nie smaż karpia na czym innym. Tylko ten tłuszcz się nadaje

Jak smażyć karpia?
Jak smażyć karpia?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel Kacperek
12.12.2023 20:10, aktualizacja: 12.12.2023 20:53

Smalec, masło czy może olej? Na czym powinno się smażyć karpia? Wybór odpowiedniego tłuszczu do smażenia jest kluczowy. Zwycięzca w tej kategorii jest tylko jeden.

Smażony karp to jedno z najbardziej tradycyjnych dań podawanych podczas polskiej kolacji wigilijnej. Przygotowanie go wymaga nieco uwagi, ale efekt na pewno wynagrodzi starania.

Wybór odpowiedniego tłuszczu do smażenia to nie lada wyzwanie. Musi być odporny na wysoką temperaturę, nie spalić się, ani nie nadać rybie nieprzyjemnego smaku.

Olej idealny

Aby uzyskać idealny smak i teksturę, ważne jest dokładne wybranie odpowiedniego oleju do smażenia. Nie wszystkie tłuszcze są jednakowo zdrowe, a niektóre mogą nawet wpływać negatywnie na smak potrawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najlepszym wyborem będzie olej rzepakowy. Jest to olej roślinny o niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i bogaty w kwasy omega-3, co sprawia, że jest korzystny dla zdrowia. Ponadto, olej rzepakowy ma stosunkowo wysoką temperaturę dymienia, co oznacza, że jest stabilny podczas smażenia w wysokich temperaturach. Ma neutralny aromat przez co nie zdominuje smaku ryby.

Olej rzepakowy należy rozgrzać do około 180 stopni. Powinno być go na tyle dużo, aby ryba równomiernie się usmażyła. Za mała ilość może sprawić, że temperatura będzie rozkładać się nierówno, przez co karp usmaży się nieregularnie.

Smaż karpia na złoto z obu stron, około 4-5 minut z każdej strony, w zależności od grubości kawałków ryby. Gdy karp będzie gotowy, wyjmij go z oleju i połóż na ręcznikach papierowych, aby pozbyć się nadmiaru oleju.

Unikaj masła i smalcu

Dlaczego nie warto smażyć karpia na maśle? Ma ono zbyt niski punkt dymienia, co oznacza, że szybko się pali i psuje smak potrawy.

Nie warto też smażyć karpia na oleju słonecznikowym. Jego silny zapach może zdominować delikatny smak karpia. Podobnie jak smalec.

Należy również pamiętać, że w wielu domach Wigilia jest kolacją postną, gdzie unika się używania masła czy smalcu do smażenia karpia.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (26)
Zobacz także