Nie wyrzucaj więcej skórek od ogórka. Przydadzą się w domu i ogrodzie

Nie wyrzucaj więcej skórek od ogórka. Przydadzą się w domu i ogrodzie

Nie wyrzucaj skórek od ogórka
Nie wyrzucaj skórek od ogórka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Dorota Zieli�ska
18.08.2023 07:44

Skóra po obraniu ogórka najczęściej ląduje w koszu, bowiem traktowana jest jako niepotrzebny odpad. To błąd. Mało kto wie, ale można wykorzystać je w walce ze szkodnikami, a także do sprzątania. Wyjaśniamy, jak wykorzystać skórki od ogórka.

Sezon na ogórki rozpoczyna się w lipcu i trwa zwykle do października. W tym czasie korzystamy z nich tak często, jak tylko się da, przygotowując z nich liczne potrawy czy przetwory. Podczas przygotowywania ogórków wyrzucamy skórki, bowiem większość z nas traktuje je jak odpad. Mało kto wie, ale można wykorzystać je na kilka różnych sposobów.

Nie wyrzucaj skórki od ogórka. Dzięki nim pozbędziesz się szkodników

Ogórki to zdrowe i soczyste warzywa, które niemal nie zawierają kalorii. Obfitują one za to w liczne witaminy, takie jak witamina A, witamina B3, B6, B12 czy minerały takie jak potas, fosfor czy żelazo. Nic więc dziwnego, że w trakcie sezonu sięgamy po nie tak często. Podczas przygotowywania potraw z ogórków pozbawiamy je skórki, które potem lądują w koszu. Można jednak je wykorzystać w walce z mrówkami, które to tak często zasiedlają nasze ogrody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ogórki, a dokładniej, skórki od ogórka zawierają kukurbitacyny. To bardzo gorzka substancja, która odstrasza mrówki. Wystarczy, że obrane skórki rozłożysz w miejscach, w których to bytują owady. Kiedy tylko wyczują gorzką substancję, uciekną z zamieszkiwanego przez siebie miejsca.

Zmieszaj z sodą i nanieś na armaturę. Będzie jak nowa

Skórki od ogórka posiadają właściwości czyszczące. Można wykorzystać je do przygotowania pasty, która doskonale poradzi sobie ze wszelkimi zabrudzeniami na armaturze. Jak to zrobić? Skórki od ogórka zetrzyj na tarce. Następnie, zmieszaj je z trzema łyżkami sody oczyszczonej. Poczekaj, aż skórki puszczą sok. Następnie, wymieszaj całość, aż do uzyskania gładkiej pasty. Tak przygotowaną pastę nałóż na armaturę, a następnie, wetrzyj ją w zabrudzoną powierzchnię. Na końcu, zmyj całość za pomocą ciepłej wody. Po zabrudzeniach nie powinno być już śladu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta