Nie zabieraj na cmentarz. Policja ostrzega Polaków

Na cmentarzu uważaj na złodziei
Na cmentarzu uważaj na złodziei
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | DAREK11

31.10.2023 11:28, aktual.: 31.10.2023 12:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas gdy jedni wspominają zmarłych, odwiedzając groby swoich bliskich, inni planują, jak się nieuczciwie wzbogacić. Ruch na cmentarzach w trakcie Wszystkich Świętych jest większy niż zwykle, a to powoduje, że złodzieje mają ręce pełne roboty. Jak ustrzec się przed kradzieżą?

Wybierając się na cmentarz, raczej nie zastanawiasz się nad tym, jakie zagrożenie może na ciebie czyhać w autobusie czy przy grobach bliskich. Kiedy w ciszy i spokoju chcemy pomodlić się za zmarłych, złodzieje zastanawiają się, jak nas okraść. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach.

Wychodząc z domu, sprawdź, czy wszystkie drzwi na pewno są zamknięte. Dotyczy to także wejścia do piwnicy i garażu. Złodzieje mogli obserwować nieruchomość i wykorzystać moment, gdy wyjdziesz na cmentarz. Mogą także udać się za tobą do autobusu lub na dworzec. Warto pamiętać, że we Wszystkich Świętych ruch jest wzmożony, a chwila nieuwagi może nas słono kosztować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nigdy nie zabieraj na cmentarz

Na stronie internetowej policji pojawiło się ostrzeżenie. Podczas wizyty na cmentarzu, ogranicz ilość pieniędzy. Nie zabieraj ze sobą dużych kwot, które nie będą ci potrzebne. Zabierz jedynie gotówkę, którą chcesz przeznaczyć na zakup zniczy czy kwiatów. 

"Udając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie zostawiajmy bez nadzoru torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania" - radzi policja.

W trakcie przejazdu komunikacją miejską pilnuj torebki. Uważaj na nią zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, ponieważ właśnie wtedy najczęściej dochodzi do kradzieży. Jeśli zdecydujesz się jednak na podróż własnym samochodem, upewnij się, że na parkingu wszystkie okna są zamknięte, a na widoku nie pozostały rzeczy wartościowe.

Wytłumacz dziecku, co powinno zrobić, gdy się zgubi

Nie zapominajmy także o najmłodszych. Podczas odwiedzania grobów, dzieci mogą się nudzić i rozglądać za zabawą. Kiedy my oddajemy się modlitwie lub rozmowie z napotkanymi znajomymi, pociechy mogą oddalić się w poszukiwaniu rozrywki.

Dlatego małe dzieci warto zaopatrzyć w opaski lub kartki z numerem telefonu opiekunów. Przypomnij najmłodszym, że w przypadku zgubienia się mogą zwrócić się o pomoc do służb mundurowych np. straży miejskiej, policji czy harcerzy.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także