Nie żyje Benedykt XVI. Watykan wydał oficjalne oświadczenie

Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat
Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat
Źródło zdjęć: © Getty Images | Franco Origlia

31.12.2022 11:12, aktual.: 31.12.2022 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

31 grudnia 2022 roku zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. Urodzony w Niemczech Joseph Ratzinger był następcą papieża Polaka, Jana Pawła II. Watykan wydał oświadczenie, w którym poinformował o śmierci duchownego. Kilka dni wcześniej papież Franciszek poprosił wiernych, aby się za Benedykta modlili, ponieważ jest "bardzo chory".

"Ze smutkiem informujemy, że papież emeryt, Benedykt XVI, zmarł dzisiaj o 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie. Dalsze informacje zostaną przekazane tak szybko, jak to będzie możliwe" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez biuro prasowe Watykanu.

Były papież Benedykt XVI zmarł po długiej chorobie w wieku 95 lat. Cierpiał na postępujący paraliż. W ostatnich latach życia jego stan zdrowia znacznie się pogarszał. 28 grudnia papież Franciszek poinformował, że Benedykt czuje się coraz gorzej. Z nieoficjalnych doniesień przekazywanych przez włoskie media wynikało, że miał problemy z oddychaniem oraz niewydolne nerki.

"Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za papieża emeryta Benedykta, który w milczeniu wspiera Kościół. Pamiętajmy o nim. Jest bardzo chory. Proszę Was o modlitwę do Boga, by go pocieszył i wspierał w jego świadectwie miłości Kościoła do samego końca" - mówił do wiernych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

O byłym papieżu mówił także krótko przed Bożym Narodzeniem. - Często go odwiedzam i jestem zbudowany jego przejrzystym spojrzeniem. Żyje kontemplacją… Ma poczucie humoru, jest bystry, bardzo żywy, mówi cicho, ale nadąża za rozmową. Podziwiam jej bystrość. To wspaniały człowiek - przyznał Franciszek.

Benedykt XVI nie żyje. To on zastąpił Jana Pawła II

Joseph Ratzinger został papieżem po śmierci Jana Pawła II. Z kandydujących biskupów i kardynałów wyłoniono go 19 kwietnia 2005 roku, w drugim konklawe. Był 265. papieżem i najstarszym duchownym, który został głową Stolicy Apostolskiej od czasów Klemensa XII. W momencie mianowania na urząd papieża miał 78 lat.

Pontyfikat Benedykta XVI trwał do 2013 roku. W tym czasie odbył 24 podróże zagraniczne, w tym jedną do Polski. Podczas wizyty w naszym kraju odwiedził m.in. niemiecki obóz koncentracyjny Auchwitz-Birnekau. Ważnym momentem pontyfikatu Benedykta było przerwanie milczenia na temat pedofilii w Kościele. W latach 2011-2012 wymierzył karę suspensy prawie 400 księżom.

Ratzinger był także pierwszym w historii papieżem, który uczestniczył w procesie beatyfikacji swojego poprzednika. Z funkcji biskupa Rzymu zrezygnował 11 lutego 2013 roku ze względu na pogarszający się stan zdrowia, niepozwalający mu na wykonywanie obowiązków. Nie opuścił jednak Watykanu. Do końca życia mieszkał w Ogrodach Watykańskich.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także