FitnessNiepokojące bóle w ciąży

Niepokojące bóle w ciąży

Gdy jesteś w ciąży, z uwagą zaczynasz obserwować swój organizm. To, co dotychczas lekceważyłaś, teraz zaczyna cię niepokoić. Boisz się, że każdy ból, który odczuwasz, może spowodować komplikacje i zagrozić dziecku. Niektóre objawy są w tym czasie powszechne i prawie każda z nas się na nie skarży. Ale są bóle, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza.

Niepokojące bóle w ciąży
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

13.06.2011 | aktual.: 13.06.2011 17:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy jesteś w ciąży, z uwagą zaczynasz obserwować swój organizm. To, co dotychczas lekceważyłaś, teraz zaczyna cię niepokoić. Boisz się, że każdy ból, który odczuwasz, może spowodować komplikacje i zagrozić dziecku. Niektóre objawy są w tym czasie powszechne i prawie każda z nas się na nie skarży. Ale są bóle, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza.

Ciężarne często skarżą się na bóle brzucha. Postępowanie zależy od ich charakteru i nasilenia, a bóle mogą pojawiać się w różnych etapach ciąży. W pierwszych trzech miesiącach możesz mieć wrażenie pełności w jamie brzusznej, a także odczuwać lekkie skurcze podobne do tych miesiączkowych. Jeśli jednak będą one regularne i bolesne - udaj się do ginekologa, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i w miarę możliwości zastosuje leczenie. Pojawiający się w drugim trymestrze ból może być związany z rozciągnięciem więzadeł macicy czy ruchami dziecka.

Jeśli jest łagodny, szybko mija i nie powraca - nie wymaga interwencji lekarskiej. Niepokoić powinien natomiast ból, który jest tępy, rozlany i najczęściej występuje w podbrzuszu. Niekiedy ból ten możesz odczuwać w postaci skurczów, które narastają, trwają do kilkudziesięciu sekund i ustępują.

W trzecim trymestrze pojawiają się tzw. skurcze Braxtona - Hicksa. Są one zazwyczaj bezbolesne, trwają 20 - 30 sekund, ale w ostatnich miesiącach ciąży możesz odczuwać je nawet kilka razy w tygodniu. Jeśli bóle w dole brzucha są tępe i coraz silniejsze, mają charakter rozlany, a brzuch jest twardy - powiedz o nich koniecznie ginekologowi. Mogą bowiem świadczyć m.in. o odklejeniu się łożyska, co może doprowadzić do groźnych powikłań.

Bóle krzyża

W czasie ciąży twoja sylwetka się zmienia. Rośnie brzuch, zaczynasz przybierać na wadze. Na skutek tego pojawiają się bóle w okolicy krzyżowo - lędźwiowej, które dodatkowo potęguje rozluźnienie więzadeł miednicy oraz stawów znajdujących się w okolicy kręgosłupa. Staraj się nie obciążać dodatkowo kręgosłupa, np. noszeniem ciężkich toreb czy pracami domowymi (np. wieszanie firanek, wyjmowanie rzeczy z pralki). Dbaj też o odpowiednią dietę, aby nie przybierać nadmiernie na wadze i dodatkowymi kilogramami nie obciążać kręgosłupa. Kiedy ból stanie się nie do wytrzymania, zacznie promieniować na inne kończyny czy spowoduje zanik czucia - koniecznie zasięgnij porady lekarza.

Bóle głowy

Często możesz doświadczać ich już w pierwszych miesiącach ciąży. Bóle głowy związane są ze zmianami hormonalnymi, a na skutek podwyższonej dawki estrogenów możesz cierpieć na migreny. W czasie ciąży staraj się nie dopuszczać do uczucia głodu i odwodnienia organizmu, unikaj przebywania w pomieszczeniach, gdzie jest jaskrawe światło czy głośna muzyka. Bóle głowy może też nasilać stres, a więc w miarę możliwości unikaj sytuacji, które mogą go powodować. Gdy dopadnie cię ból głowy - postaraj się wyciszyć. Pomocny może być spacer na świeżym powietrzu, relaksacyjna kąpiel czy zimne okłady na czoło. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, gdy ból jest silny i towarzyszą mu wymioty i nudności.

Bóle nóg

Opuchnięte i obolałe nogi w kostkach to dolegliwość, na którą skarży się większość ciężarnych. Pomocne mogą być masaże, zimne okłady czy smarowanie specjalnymi preparatami. Interwencji lekarskiej wymaga sytuacja, gdy pojawiły się one nagle, są bardzo dokuczliwe i nie ustępują po dłuższym odpoczynku, a także gdy przy obrzękach masz wysokie ciśnienie. Niepokoić powinien też fakt, jeśli obrzęki pojawiły się także na twarzy, bądź w innych częściach ciała (uda, podbrzusze), a także, gdy przybierasz nadmiernie na wadze.

mpi/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
zdrowieciążamigrena
Komentarze (4)