Nietypowe objawy udaru. Kobiety przechodzą go inaczej
Objawy udaru nie zawsze są takie same u kobiet i mężczyzn. Warto zwrócić uwagę na te mniej oczywiste, a czasami wręcz zaskakujące, jak np. czkawka. Zaobserwowane w odpowiednim momencie pomogą ocalić zdrowie i życie.
20.02.2024 | aktual.: 20.02.2024 13:01
Udar mózgu (zdarzenie mózgowo-naczyniowe) to zagrażający życiu stan, w którym dochodzi do obumarcia części mózgu w wyniku zatrzymania dopływu krwi do tkanek. Wiąże się z nim zespół charakterystycznych objawów, po których zaobserwowaniu należy jak najszybciej poszukać pomocy. W przypadku udaru kluczowy jest czas reakcji. Niedotlenienie prowadzi bowiem do nieodwracalnych zmian, a w konsekwencji do kalectwa i śmierci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czynniki ryzyka. Warto o siebie zadbać i zerwać z nałogami
W przypadku udaru występuje wiele czynników ryzyka, ale na szczęście z niektórymi możemy sami walczyć, dbając o siebie i wprowadzając zdrowy styl życia. Do głównych zaliczamy: nadciśnienie tętnicze, choroby naczyniowe i choroby serca, miażdżyca, cukrzyca, otyłość oraz szkodliwe używki, jak papierosy czy alkohol.
Nie bez znaczenia są również tzw. niemodyfikowalne czynniki ryzyka, na które nie mamy wpływu. Zalicza się do nich wiek, płeć oraz uwarunkowania genetyczne. Na ryzyko wystąpienia udaru bardziej narażeni są mężczyźni, osoby po 55. roku życia oraz takie, w których rodzinach dochodziło już do wystąpienia zdarzenia mózgowo-naczyniowego.
Nietypowe sygnały. Niektóre objawy łatwo przegapić
W przypadku wystąpienia udaru u większości pacjentów pojawiają się charakterystyczne i bardzo podobne objawy: nagły i przeszywający ból głowy, problemy z mową (bełkotliwość lub utrudnione wysławianie się), zaburzenia widzenia, opadanie jednego kącika ust, chwiejny chód i osłabienie kończyn po jednej stronie ciała. Te sygnały są często dobrze znane, choćby z powodu akcji uświadamiających czy kultury popularnej i filmów. Mogą jednak pojawić się również mniej oczywiste objawy. Nietypowe sygnały dotyczą najczęściej udaru TIA, czyli przemijającego udaru niedokrwiennego.
W tym przypadku mogą wystąpić problemy ze skupieniem uwagi, bóle w klatce piersiowej i duszności oraz nudności i wymioty. Dodatkowo – i wyłącznie u kobiet – objawem nadchodzącego udaru może być uporczywa, nieprzemijająca czkawka połączona z silnym bólem gardła i wymiotami.
Udar u kobiet. Ignorują objawy i reagują zbyt późno
Objawy udaru u kobiet bywają na tyle subtelne, że łatwo je przeoczyć w codziennym pędzie i wśród wielu obowiązków. Nagłe osłabienie czy bóle głowy często nie budzą niepokoju, a co dopiero czkawka. Z tego powodu kobiety częściej zwlekają z poszukiwaniem pomocy, są przekonane, że to nic takiego i zaraz minie. Specjaliści apelują, aby zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały ze strony organizmu: uczucie ogólnego rozbicia czy tzw. splątania (problemy z koncentracją, mgła mózgowa), złe samopoczucie, nudności. Zawsze lepiej uzyskać potwierdzenie, że nic się nie dzieje, niż zareagować zbyt późno.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!