Usuń z doniczki. Wielu właścicieli storczyków popełnia błąd
05.09.2024 13:09, aktual.: 05.09.2024 13:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pielęgnacja storczyka nie jest bardzo trudna. Łatwo jest jednak o powszechny błąd, który sprawia, że te ozdobne rośliny szybko marnieją. O czym warto pamiętać, jeśli marzymy o zadbanych, obsypanych kwiatami orchideach? Zapomnij o popularnym podłożu.
Storczyk to jedna z najbardziej efektownych roślin doniczkowych. Aby jednak cieszył nas swoją piękną, kwitnącą formą, należy zapewnić mu odpowiednią pielęgnację. Poniżej przedstawiamy kluczowe zasady dbania o storczyki, które pomogą ci utrzymać je w doskonałej kondycji.
Niezwykle ważne jest, aby zapewnić roślinie odpowiednie podłoże. Pewien rodzaj ziemi może bowiem sprawić, że stan storczyka się pogorszy. Niestety to bardzo popularny błąd, popełniany przez wiele osób. O co dokładnie chodzi?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Storczyk jej nie lubi. Nigdy mu jej nie podsypuj
W środowisku naturalnym storczyki rosną na korach drzew - takie rośliny nazywamy epifitami. Właśnie z tego względu niezwykle ważne jest zapewnienie im właściwego podłoża. Mnóstwo osób popełnia błąd, podsypując storczyki... uniwersalną ziemią do kwiatów doniczkowych. W ten sposób orchidee nie mają zapewnionej odpowiedniej cyrkulacji powietrza ani właściwej wilgotności powietrza.
Zwykła ziemia sprawia, że zatrzymuje się zbyt dużo wody. Rośliny nie mogą wówczas swobodnie oddychać, co prowadzi do gnicia korzeni. Jeśli jednak została już wsypana do doniczki - pora się jej pozbyć, nim będzie za późno.
Jaka jest zatem najlepsze podłoże dla storczyków? Koniecznie zadbajmy, aby było lekkie oraz przepuszczało powietrze. Wiele osób chwali sobie wymieszane ze sobą włókna kokosowe z korą drzewną, węgiel drzewny oraz perlit. Wszystkie wymienione mieszanki stworzą odpowiednią strukturę gleby dla orchidei.
Polecamy mieszankę składającą się z kory drzewnej, ale też z włókna kokosowego, perlitu czy węgla drzewnego. Te dodatki wspomagają strukturę gleby, a więc zapewniają stabilność korzeni. Odpowiednie podłoże to jednak dopiero początek zadbania o wymarzone rośliny doniczkowe. Zapoznajmy się też ze wskazówkami dotyczącymi podlewania, nawożenia oraz przesadzania.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl