Nigdy nie sadź obok pomidorów. Zrujnujesz plony
Pomidory to pyszne i zdrowe warzywa (a w zasadzie owoce), których walory smakowe są szeroko doceniane. Wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę tej rośliny, która nie należy do najłatwiejszych. Okazuje się, że jeden z podstawowych błędów popełniamy już w momencie sadzenia.
Pomidory, nie dość, że są pyszne, to do tego - bardzo zdrowe. Zawierają witaminy C, K, PP, a także biotynę, magnez, mangan, potas, fosfor, fluor, sód czy wapń. To też cenne źródło przeciwutleniaczy, które chronią nasz organizm przed m.in. nowotworami. Wiele osób jest zdania, że żaden pomidor nie smakuje tak dobrze, jak zerwany z własnego ogródka. Podpowiadamy, jak pielęgnować pomidory, aby urosłe słodkie i okazałe.
Czytaj także: Posadź obok pomidorów. Latem nie nadążysz ze zbieraniem
Pomidory — uprawa, warunki
Pomidory można zasiać na trzy sposoby: do gruntu, do donicy czy w szklarni. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na uprawę pomidorów na swoim balkonie. Taka uprawa jest możliwa i ma bardzo duże szanse powodzenia, o ile trzymamy się kilku ważnych zasad. Pierwsza z nich dotyczy stanowiska — pomidory potrzebują dużo słońca. Jeśli nie sadzisz pomidorów z rozsady, nie zasadzaj ich wcześniej niż w drugiej połowie maja, kiedy temperatury utrzymują się już na stałym poziomie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Druga zasada dotyczy siania innych warzyw w sąsiedztwie pomidorów. Niezależnie od tego, czy wysiewasz pomidory na balkonie, szklarni czy ogrodzie, zadbaj o to, aby w towarzystwie pomidorów rozwijała się też cebula i czosnek. To warzywa, które odpędzą przędziorki i mszyce, niszczycielskie szkodniki, które są w stanie zniszczyć znaczną część uprawy. Poza cebulą i czosnkiem pomidory docenią też bliską obecność szpinaku, szczawiu, a także mięty, bazylii i oregano. Mięta znacząco wpływa na smak pomidorów, sprawiając, że owoce stają się znacznie słodsze. Warto mieć to na uwadze w trakcie sadzenia pomidorów już do gruntu właściwego.
Tego nie siej przy pomidorach. Zmarnieją i stracą smak
Trzecia zasada dotyczy ziemi, tego, jakie rośliny nie powinny rozwijać się obok pomidora. Negatywnie wpłyną one na smak i wielkość plonu, wydłużając tym samym okres dojrzewania warzywa. Rośliny, których nie powinno się sadzić obok pomidora to: bób, groch, ogórki, papryka, rzodkiewka i kapusta. Te ostatnie szczególnie wydłużają czas dojrzewania warzywa.
Czytaj także: Zakop pod pomidorami. Latem będziesz zbierać je wiadrami
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl