Każda osoba na emeryturze czy rencie powinna mieć tego świadomość. Niedostarczenie jednego dokumentu będzie skutkować tym, że nasze świadczenia będą niższe. Najgorsze jest to, że ubieganie się o ten konkretny świstek papieru trwa zwykle miesiącami, a nawet... latami. W ostatnim czasie do Rzecznika Spraw Obywatelskich spływają skargi informujące o niższych świadczeniach - to prawdziwa plaga.
Dotkliwie niższe emerytury i renty. Wszystko przez niedostarczenie tego jednego dokumentu
W listach, które dostaje Rzecznik Spraw Obywatelskich, to właśnie ten temat powraca ostatnimi czasy niezwykle często. Polki i Polacy, którzy są na rencie lub emeryturze, nagle dostali dużo niższe świadczenia. Okazało się, że mieli problemy z dostarczeniem potrzebnego dokumentu, od którego zależy kwota tych świadczeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co dwudziesty Polak żyje w biedzie. "Ich życie jest zagrożone"
Jak można się domyślić, chodzi o dokumentację stażu pracy. Nie w każdym przypadku jest to możliwe, gdyż firmy prywatne często mają problemy z tymi poświadczeniami, które często są w strasznym stanie. Przepisy prawne nie pomagają - istnieje mnóstwo luk, które gwarantują takim firmom bezkarność.
- Problem z dostępem do archiwalnych świadectw pracy obywateli jest ogólnokrajowy. Ludzie czekają miesiącami, a nawet latami na kopie tych dokumentów - zaznaczył Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Unijnego w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w rozmowie z money.pl.
Dla przykładu Wróblewski przywołuje sytuację mieszkanki Gdańska, która w 2020 roku zwróciła się do prywatnej firmy przechowalniczej, o udostępnienie potrzebnych dokumentów. Miejsce, w którym wcześniej pracowała, już nie istniało. Świadectwo uzyskała dopiero po dwóch latach. Kobieta była jedną ze 156 osób w podobnej sytuacji.
Nie dostarczysz świadectwa? Tak twoją emeryturę policzy ZUS
Jeżeli nie złożymy dokumentów, ZUS przyzna nam emeryturę za minimalną krajową.
- Inaczej będzie wyglądało to w sytuacji osoby, która nie ma dokumentacji potwierdzającej kilka miesięcy zatrudnienia, a inaczej kilku lat - wyjawia rzecznik prasowy ZUS.
Okazuje się, że jest pewna furtka, która może nam pomóc, jeżeli posiadamy poważne problemy ze zdobyciem dokumentów. W ZUS można złożyć m.in. wpis w legitymacji ubezpieczeniowej, zawarte umowy o pracę, angaże, zmiany stawek wynagrodzeń, wpis do "starego" dowodu osobistego, a także zeznania świadków, najlepiej byłych współpracowników - to wszystko są tzw. informacje szczątkowe
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl