Te osoby mogą podwyższyć swoją emeryturę. Wystarczy jeden wniosek
Emerytura jest na niezadowalającym poziomie? Okazuje się, że można ubiegać się o jej ponowne przeliczenie, co sprawi, że będziesz otrzymywać co miesiąc wyższą stawkę. Sprawdź, w jakich wypadkach przysługuje takie rozwiązanie.
05.02.2023 12:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Waloryzacja emerytur w 2023 roku, według wskaźnika zapisanego w budżecie, miała wynosić 13,8 proc. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie wyższa. Wiceminister Sławomir Szwed ujawnił w rozmowie z radiową Jedynką, że w marcu emeryci mogą liczyć na zwiększenie swoich świadczeń o 14,8 proc.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny na początku roku, wartość inflacji średniorocznej w wypadku towarów i usług dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów wynosiła właśnie 14,8 proc. rok do roku. Mimo to warto wiedzieć, kto może liczyć na jeszcze większą kwotę świadczenia.
Ponowne przeliczenie emerytury. Komu przysługuje?
Ponowne przeliczenie emerytury przysługuje emerytom, którzy pobierają świadczenie i jednocześnie nadal pracują i odprowadzają składki. Raz w roku albo zaraz po ustaniu zatrudnienia Zakład Ubezpieczeń Społecznych doliczy pobrane składki do świadczenia emerytalnego, dzięki czemu będziemy otrzymywać więcej pieniędzy w ramach emerytury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć nie tylko, gdy emeryt pobiera świadczenie i jednocześnie pracuje. Jest to również możliwe w sytuacji, gdy podczas składania wniosku o przyznanie emerytury, osoba nie posiadała wszystkich dokumentów za okres ubezpieczenia, które ZUS bierze pod uwagę przy szacowaniu wysokości świadczenia. To szczególnie ważne w przypadku osób, które przyszły na świat przed 1 stycznia 1949 roku, ponieważ ich emerytury rozlicza się według starych zasad i należy dołączyć do wniosku dokumenty, które potwierdzają staż pracy.
Niższa emerytura po przeliczeniu. Czy to możliwe?
Ponowne przeliczenie emerytury może zaniepokoić niektórych pobierających świadczenie, czy przypadkiem nie zostanie ono zmniejszone. Na szczęście, według obowiązujących przepisów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może obniżyć wysokości emerytury. W przypadku, gdy ponowne przeliczenie wskazuje takie rozwiązanie, ZUS odrzuca wniosek.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl