"Nauczyciele postawili się bardzo wyraźnie". Ostra reakcja Nowackiej

"Nauczyciele postawili się bardzo wyraźnie". Ostra reakcja Nowackiej

Barbara Nowacka skrytykowała podręcznik prof. Roszkowskiego
Barbara Nowacka skrytykowała podręcznik prof. Roszkowskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Pawe� Supernak
13.02.2024 15:04, aktualizacja: 13.02.2024 16:49

Barbara Nowacka zapowiedziała zastąpienie przedmiotu Historia i Teraźniejszość innym dotyczącym wychowania obywatelskiego. Stanowczo skomentowała też podręcznik napisany przez prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Nowe kierownictwo resortu edukacji narodowej rozpoczęło działania od razu po objęciu władzy. Zmiany obejmują m.in. pensje nauczycieli, redukcję obowiązujących programów nauczania czy likwidację prac domowych.

Od 1 września 2024 roku z programu zniknie też wprowadzony przez poprzednią władzę przedmiot Historia i Teraźniejszość. Wspominała o tym już w ubiegłym tygodniu ministra Barbara Nowacka. Teraz sprecyzowała plany resortu w tej kwestii.

Koniec HiT-u. Kiedy nowy przedmiot?

W rozmowie z reporterką TVN24 Barbara Nowacka potwierdziła zapowiadane zmiany.

- Zadeklarowaliśmy, że zideologizowanego przedmiotu po prostu nie będzie. I oczywiście to trochę potrwa. To znaczy kolejny rocznik wchodzący do liceów, czyli od 2024 roku, nie będzie miał tego przedmiotu - podkreśliła.

Dodała, że obecni pierwszoklasiści będą mieć kontynuację rozpoczętego przedmiotu, jednak według nowych podstaw, nad którymi trwają obecnie prace. Z kolei kolejne roczniki będą miały nowy, opracowywany dopiero przedmiot, który wejdzie do szkół od 1 września 2025 lub 2026 roku.

- Będzie to wychowanie obywatelskie zawierające elementy historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie, dostosowane też do wieku młodych ludzi, wchodzących w ten taki ważny okres decydowania o przyszłości Polski, o swoich kompetencjach - podkreśliła.

Stanowcze słowa o podręczniku prof. Roszkowskiego

Usunięcie przedmiotu Historia i Teraźniejszość oznacza też rezygnację z korzystania z przygotowywanych pod jego nauczanie podręczników autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Dopytywana o jego wycofanie Barbara Nowacka odpowiedziała stanowczo: "My absolutnie nie rekomendujemy tego gniota".

- Polscy nauczyciele postawili się bardzo wyraźnie i powiedzieli, że nie będą z tej książki korzystać. Są też rekomendacje dotyczące podręczników obywatelskich, ale większość nauczycieli tak naprawdę korzystała z gotowych scenariuszy lekcji. Absolutnie nikomu nie zalecam tego gniota pana Roszkowskiego - mówiła ministra.

W rozmowie z Wirtualną Polską likwidację przedmiotu Historia i Teraźniejszość skomentował ostatnio prof. Roszkowski. - Bardzo żałuję, że tak się stało. Ten przedmiot był potrzebny i dziwi, że nowa władza tak gorliwie chce go usuwać - powiedział.

Weź udział w plebiscycie Top Seriale 2024

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta