Zmiany od 1 września. "Nie będzie takiego przedmiotu"
06.02.2024 09:26, aktual.: 06.02.2024 09:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co dalej z HiT-em? - Nie będzie realizowanego takiego przedmiotu - zapowiedziała ministra edukacji. Historia i Teraźniejszość nie pojawi się w planie lekcji od 1 września 2024 roku. Barbara Nowacka skłania się bardziej ku "Wychowaniu obywatelskiemu".
Barbara Nowacka gościła we wtorkowej "Rozmowie Piaseckiego" na antenie TVN24, gdzie mówiła m.in. o ocenianiu zadań domowych czy problemach w realizacji programu "Laptopy dla uczniów". Pojawił się też temat Historii i Teraźniejszości, czyli przedmiotu szkolnego, który pojawił się w planie lekcji 1 września 2022 roku.
Barbara Nowacka zapowiada wycofanie HiT-u
Ministra edukacji potwierdziła, że obiecywane w czasie kampanii wyborczej wycofanie HiT-u ze szkół stanie się faktem.
- Nie będzie realizowanego takiego przedmiotu, z takim podręcznikiem. (...) Trwają prace nad tym, żeby nie od pierwszej klasy (szkoły ponadpodstawowej - przyp. red.), tak jak był proponowany HiT, bo młodzież po podstawówce z takim, powiedziałabym, bardzo intensywnym, gęstym od wiedzy WOS-em, nie potrzebuje od razu roku czy dwóch programu mówiącego o historii, o współczesności, ale o takim wychowaniu obywatelskim - zapowiedziała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- My zmierzamy w kierunku prac nad programem, który łączyłby w sobie wychowanie obywatelskie, przygotowanie do tych przyszłych decyzji wyborczych, bo już mówimy o młodzieży licealnej, czyli tych 16- 17-latkach. (...) Ich to po prostu bardzo interesuje, jak będzie wyglądał świat, jakie mają wybory, ale też zrozumienie np. podziałów dzisiejszej sceny politycznej czy systemu samorządowego wymaga zrozumienia tej historii najnowszej - wytłumaczyła Nowacka.
Czytaj także: Hołownia o decyzji ws. religii. "To jest patologia"
Barbara Nowacka chce wprowadzić "wychowanie obywatelskie"
Ministra zapowiedziała "program, który będzie przejmował pewne wątki może nie z HiT-u, ale historii najnowszej, żeby dobrze to zrozumieć, żeby zobaczyć genezę sporów politycznych, samorządowych działań".
- Wychowanie obywatelskie, wolałabym to nazwać - zapowiedziała.
Przedmiot, który zastąpi HiT, miałby pojawić się w planie lekcji drugiej albo trzeciej klasy szkoły ponadpodstawowej w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. - To jest na razie zapowiedź, a nie twarda deklaracja, rozporządzenie i decyzja.
O Historii i Teraźniejszości zrobiło się głośno m.in. za sprawą kontrowersyjnego podręcznika autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!