Trawniki są już passé. Nadchodzi nowy hit
Idealnie skoszony, zielony trawnik jest marzeniem wielu ogrodników. Maja Popielarska zachęca jednak, by pozwolić mu na odrobinę dzikości. Uważa, że nie trzeba wyrywać chwastów ani pozbywać się mchu. Hitem w przydomowych ogródkach staje się murawa.
30.03.2024 | aktual.: 30.03.2024 15:55
Zadbać o trawnik to nie lada wyzwanie. To dlatego coraz więcej osób związanych z ogrodnictwem decyduje się na rezygnację z niego na rzecz murawy. Takie rozwiązanie poleca również Maja Popielarska.
Trawnik odszedł do lamusa
- Wbrew pozorom pielęgnacja trawnika jest czasochłonna i kosztowna - stwierdziała w rozmowie z Wirtualną Polską Maja Popielarska. Dodała, że wymaga on regularnej pracy, w tym wertykulacji, przycinania, nawożenia i podlewania. - Grozi nam poważny deficyt wody. Trzeba się więc zastanowić, czy gra jest warta świeczki - stwierdziła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Wylej na trawnik. Raz na zawsze pozbędziesz się mchu
Czym w takim razie zastąpić trawnik? Rozwiązaniem może być murawa. To połączenie traw oraz roślin zwanych chwastami. Powstaje samoistnie i jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Nie wyrywaj chwastów i mchu
Maja Popielarska zachęca, by być bardziej wyrozumiałym w stosunku do chwastów. Jej zdaniem lepsza nazwa na nie to "rośliny spontaniczne". Podkreśla, że bardzo dobrze rozwijają się one w przydomowych ogrodach.
- Pamiętajmy, że w naturze nie ma chwastów. Przeszkadzają one wyłącznie człowiekowi. Jak mówi Małgorzata Piszczek, chwasty to rośliny spontaniczne. W ogrodach bywają równie atrakcyjne, co inne zielone elementy. Często czują się w nich nawet lepiej, bo to ich naturalne środowisko - przekonuje Popielewska.
Prezenterka zachęca, by pójść o krok dalej. Uważa, że na trawniku powinniśmy zostawić nie tylko chwasty, ale również w mech. Porady dotyczące jego usuwania uważa za bezzasadne.
- Mech pojawia się tam, gdzie jest zbita ziemia i za mało światła. Jego obecność jest dla właściciela ogrodu sygnałem, że trawnik nie powinien rosnąć w tym konkretnym miejscu. Poza tym stanowi świetny rezerwuar wody. Usuwanie go chemią zaburza tylko ekosystem. Podobnie jest zresztą ze stosowaniem silnych środków do walki z innymi nieproszonymi gośćmi w ogrodzie - wyjaśnia ekspertka.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!