Wylej na trawnik. Raz na zawsze pozbędziesz się mchu

Mech może bardzo osłabić trawnik
Mech może bardzo osłabić trawnik

03.05.2023 08:27, aktual.: 26.04.2024 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Utrzymanie równego, żywozielonego trawnika to nie lada sztuka. Pomimo skrupulatnej pielęgnacji, często pojawia się na nim mech, który nie dość, że wygląda nieestetycznie, to na dodatek osłabia trawę. Jest na niego sposób.

Mech atakuje zaniedbane, osłabione trawniki. Co gorsza, pobiera on z gleby cenne składniki odżywcze, co powoduje, że stan trawy pogarsza się jeszcze bardziej. Większość z nas, chcąc pozbyć się mchu z trawnika, decyduje się na przeprowadzenie wapnowania. To nic innego, jak równomierne rozprowadzenie wapna na powierzchni trawnika.

Wapnowanie trawnika — o czym musisz wiedzieć?

Wapnowanie trawnika, jak sama nazwa wskazuje, polega na rozprowadzeniu na powierzchni trawy nawozu odkwaszającego na bazie wapnia. Mech wyrasta na kwaśnej, zaniedbanej, mocno wilgotnej glebie. Z kolei wapno ma mocno zasadowe pH, które wpływa bezpośrednio na odczyn gleby. Dzięki temu zabiegowi, mech przestaje rozwijać się na trawniku, a po krótkim czasie, obumiera.

Niestety, wapnowanie jest bardzo ryzykowne, bowiem zbyt duża ilość jest w stanie trwale uszkodzić zarówno trawnik, jak i inne, często pożyteczne chwasty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozlej to na powierzchni trawnika. Pozbędziesz się mchu

Doświadczeni ogrodnicy są zdania, że jest jeden znacznie bardziej skuteczny i zarazem, bezpieczny zabieg, który pomoże ci pozbyć się mchu z trawnika. Polega on na rozprowadzemou na glebie nie wapna, a... żelaza. Osłabia on mech i zapobiega jego rozwojowi w przyszłości. Ponadto, w przeciwieństwie do wapna, żelazo nie jest w stanie uszkodzić rozwijającego się trawnika.

Jak przeprowadzić żelazowanie? Potrzebujesz do tego butelki z atomizerem, wody i żelaza. Do butelki z wodą wystarczy dosypać bądź dolać żelazo ze sklepu ogrodniczego, a następnie spryskać nim trawnik. Trzymaj się zaleceń producenta. Po kilku dniach po zabiegu mech będzie miał czarny kolor. Wówczas wystarczy dokładnie wygrabić trawnik. Po mchu nie powinno być już śladu.

Pamiętaj jednak o tym, aby przed opryskiem skosić trawę i nie stosować mikstury np. na kostkę brukową czy kafle, bowiem żelazo może nieodwracalnie odbarwić ich powierzchnię.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)