FitnessNowy lek na odchudzanie jeszcze w tym roku

Nowy lek na odchudzanie jeszcze w tym roku

Nowy lek na odchudzanie jeszcze w tym roku
Źródło zdjęć: © 123RF

14.05.2012 13:57, aktual.: 10.09.2018 15:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze w tym roku na rynku amerykańskim pojawi się nowy lek na odchudzanie o nazwie lorcaserin, opracowany przez firmę Arena Pharmaceuticals - poinformował „New York Times”.

Pozytywną opinie o nim wydał komitet doradczy Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). To pierwszy od 13 lat nowy lek na odchudzanie, która ma być dostępny na receptę. Być może wkrótce zapadnie pozytywna opinia także o innym środku o podobnym działaniu o nazwie qnexa opracowany przez firmę Vivus.

Obydwa leki od dłuższego czasu budzą jednak kontrowersje. Zostały przedłożone do zatwierdzenia już w 2010 r., ale komitet doradczy FDA w obu przypadkach wydał wtedy negatywną opinię. Badania na myszach sugerowały że lorcaserin może powodować raka. Tym razem lek zyskał akceptacje po przedstawieniu nowych danych dotyczących bezpieczeństwa leku. Ale nadal jest wiele innych wątpliwości.

NJT pisze, że nawet ci eksperci, którzy głosowali za zatwierdzeniem tego preparatu, przyznają, że w niewielkim stopniu pomaga on pozbyć się zbędnych kilogramów. Z dotychczasowych dwóch badań klinicznych wynika, że osoby, które go zażywały schudły po roku średnio o 5,8 proc. Te z kole, które otrzymywały jedynie placebo zmniejszyły masę ciała o 2,5 proc.

Obserwacje wykazały też, że o więcej niż 5 proc. schudło 47 proc. ochotników zażywających lorcaserin, podczas gdy w grupie stosujące placebo takich osób było jedynie 22 proc. Lek zatwierdzono jednak, bo coraz więcej Amerykanów ma kłopoty z otyłością. „To nie jest to czego byśmy oczekiwali, ale preparat ten u niektórych osób może być pomocny w odchudzaniu” – powiedział dr Eric I. Felner, endokrynolog z Emory University. Założenie jest takie, że jeśli nie będzie działał, to ma być odstawiony.

Lorcaserin budzi obawy z jeszcze innego powodu, ponieważ działa podobnie jak środek odchudzający o nazwie fen-phen, który w 1997 r. wycofano z rynku gdyż u niektórych zażywających go osób powodował uszkodzenie zastawek serca. Arena przekonuje, że w przypadku jej leku nie powinno być takiego zagrożenie ze względu na nieco jednak inną jego specyfikę działania. Dotychczasowe obserwacje nie wykazały uszkodzenia zastawek u osób, u których jest on testowany.
(PAP)zbw/tot

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także