ModaOdwołujemy ślub – jak sobie poradzić z tym emocjonalnie i jak poinformować gości

Odwołujemy ślub – jak sobie poradzić z tym emocjonalnie i jak poinformować gości

Odwołanie ślubu to trudny moment dla obu stron
Odwołanie ślubu to trudny moment dla obu stron
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
14.10.2022 10:56

Takie sytuacje po prostu się zdarzają. Nie ma powodu do wstydu, ani potrzeby tłumaczenia wszystkim gościom, co się wydarzyło, że do ślubu lub/i wesela nie dojdzie. Warto ustalić wspólnie, jak teraz będziecie komunikować się z gośćmi, a także umieć wyraźnie zaznaczyć granicę swojej prywatności, jeżeli nie tylko wesele, ale i ślub zostały odwołane.

Jak poradzić sobie (nie tylko) emocjonalnie z tym, że ślub się nie odbędzie

Wiele zależy od powodu rezygnacji z uroczystości. W przypadku zerwania zaręczyn przez którąkolwiek ze stron, oparciem na pewno będą najbliższe i życzliwe osoby, które nie mają w zwyczaju moralizować, ale stanowią prawdziwe oparcie w trudnych chwilach. Przydatna może być też pomoc psychologa, żeby ułożyć sobie wszystko w głowie i móc w przyszłości wejść zdrowo w nowy związek, z czystą kartą.

- Problemem może być konieczność załatwiania wspólnie spraw związanych z odwołaniem usługodawców – ślubnych i weselnych. Szczególnie, jeśli rezygnacja obciążona będzie kosztami. Jeżeli ex-narzeczeni mają problem ze spokojną komunikacją ze sobą nawzajem, warto, aby poprosić o pomoc mediatorów. Nie musi to być osoba, która zajmuje się tym zawodowo, ale na przykład przyjaciele czy rodzeństwo. Ważne, aby osoby te podchodziły do sprawy bez zbędnych emocji i pomogły przygotować i podpisać stosowne dokumenty, podzwonić, napisać maile czy pojechać (z upoważnieniem odręcznym lub notarialnym) załatwić wszystkie sprawy – podpowiada Anna Machnowska z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Stało się. Odwołujemy ślub i wesele

Niezależnie od przyczyny (zerwanie zaręczyn, problemy finansowe, choroba w rodzinie) nie macie obowiązku zdradzać wszystkim zaproszonym, co tak naprawdę się stało, że ślub się nie odbędzie. - Oczywiście w zależności od tego, ile czasu zostało do zaplanowanej uroczystości, warto do jak największej liczby osób wysłać zawiadomienie, upewniając się, że na pewno je otrzymali – radzi Anna Machnowska z portalu-katalogu PlanujemyWesele. Z osobami, które wiecie, że nie będą wypytywać o szczegóły, możecie porozmawiać krótko telefonicznie, na zasadzie: "Ciociu, musieliśmy zmienić nasze plany. Ślub się nie odbędzie. Przepraszamy za zawirowania/kłopot i mam/y nadzieję do spotkania w innych okolicznościach".

Jeżeli któreś z Was – w przypadku zerwania zaręczyn – czuje potrzebę opisania sytuacji dokładniej, aby uniknąć krępujących pytań, można powiedzieć, że: "Zamiast popełniać błędy po ślubie, postanowiliśmy nie popełniać błędu, biorąc ślub" 😉.

Rozmowy w gronie zaufanych osób

Osoby, którym na pewno warto przybliżyć powody rozstania czy odwołania ślubu i pozostania w związku to te, które są Wam najbliższe, czyli te, którym na co dzień zwierzacie się ze swoich spraw. Nikt inny z zaproszonych gości nie powinien oczekiwać, ani tym bardziej wymagać od Was szczegółów sytuacji.

Może się jednak zdarzyć, że ktoś z rodziny lub innych zaproszonych osób będzie dopytywać o szczegóły, albo nawet robić "test jednokrotnego wyboru", typu: "Ale, co się stało…? A. pokłóciliście się…? Może da się to naprawić, B. Zdradził/a cię? C. Tak po prostu się rozmyśliliście?! Jak się wtedy zachować? Najlepiej adekwatnie: "Przepraszam, ale nie chcę o tym rozmawiać" (choć to "przepraszam" jest mocno grzecznościowe w tym przypadku). Inne propozycje znajdziecie poniżej.

Kiedy rozstajecie się w gniewie

- Niestety zmuszeni jesteśmy odwołać ślub, prosimy o zrozumienie i pozostajemy w kontakcie.

- Nasze plany uległy zmianie, ślub i wesele zostają odwołane. Proszę/simy o wyrozumiałość.

Kiedy rozstajecie się kulturalnie

- Zdecydowaliśmy się nie brać ślubu. Uroczystość i przyjęcie zostają odwołane, przepraszamy za kłopot.

- Postanowiliśmy zmienić naszą życiową drogę i odwołujemy ślub. Pozostajemy w dobrych relacjach, ale już osobno. Pozdrawiamy.

Na koniec warto zaznaczyć, że wszelkie zabobony dotyczące odwołania ślubu nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Odwołanie ślubu świadczy o podjęciu świadomej decyzji przez jedno lub oboje narzeczonych, którzy z różnych powodów nie chcą teraz lub z tą osobą podejmować wzajemnych, tak ważnych zobowiązań. Choć to trudne emocjonalnie, stanowi często początek drogi do lepszego poznania samego siebie i nauczenia się jeszcze dojrzalszego wybierania partnera/ki i budowania zdrowej relacji. Czego oczywiście wszystkim tym, którzy odwołali ślub lub się do niego właśnie szykują, życzymy 😊.

PlanujemyWesele to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Źródło artykułu:planujemywesele.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także