Ogrzewanie podłogowe: cena
Cena ogrzewania podłogowego uzależniona jest od rodzaju instalacji – elektrycznej bądź gazowej. Najwięcej zapłacimy za m² w dużych miastach. Do materiałów należy od razu doliczyć koszty montażu, które niejednokrotnie są identycznie wysokie.
Ogrzewanie podłogowe – czy warto?
Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się wysoką sprawnością cieplną, energooszczędnością, zdrowotnymi korzyściami takiego rodzaju instalacji w domach i mieszkaniach alergików. Dobrze ułożone jest bezawaryjne i zapewnia nam dekady bezproblemowego oraz praktycznie bezobsługowego użytkowania. Pomimo szeregu zalet wciąż możemy spotkać się z kontrowersyjnymi opiniami na temat podłogówki. Zarzuca się jej wysoką cenę, skomplikowany system montażu, duże koszty samej instalacji, a w razie awarii – konieczność demontażu większości podłogi w konkretnym pomieszczeniu.
Jeżeli jednak uwzględnimy ogrzewanie podłogowe już na etapie robienia planów naszego budynku, koszta maleją, a gwarancja sprawności systemu grzewczego znacząco wzrasta. Wysokość rachunków za media podczas codziennej eksploatacji podłogówki pozytywnie nas zaskoczy, bo naprawdę dużo oszczędzimy. Koszt materiałów oraz montażu zwróci się szybciej niż myślimy, a promieniowanie ciepła od podłoża w górę jest niezwykle korzystne dla ludzkiego organizmu. Przestrzegając podstawowych zasad użytkowania ogrzewania podłogowego będziemy zadowoleni i zdrowsi.
Cena podłogówki elektrycznej
Cena ogrzewania podłogowego elektrycznego jest niższa niż w przypadku podłogówki wodnej. Dobrze wykonana z użyciem wysokiej jakości materiałów z pewnego źródła to nawet pół wieku bezawaryjnej eksploatacji! Jest tańsza niż tradycyjna instalacja ogrzewania centralnego na gaz z piecem gazowym oraz koniecznością posiadania komina. Nie musimy kupować paliw stałych, palić w kotle, rąbać drewna czy też mieć miejsce na składowanie opału. Podłogówka elektryczna sprawdzi się w pomieszczeniach każdej wielkości.
Cena instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego uzależniona jest od wielkości pomieszczeń i całościowego metrażu domu czy mieszkania, w którym wykonuje się pracę. Płacimy za przewody grzewcze, rurki, maty grzejne, termoregulator, płyty izolacyjne, kratki, folie, wykończenie podłogówki odpowiednimi materiałami. Na ogół w Polsce koszt całkowity materiałów na 1 m² to 150 zł. Warto polować na promocje, ale tylko od sprawdzonych producentów elementów grzewczych.
Cena podłogówki wodnej
Ogrzewanie podłogowe wodne to najlepsze rozwiązanie do dużych powierzchni mieszkalnych, ale nie tylko. Podłogówka wodna to nieco wyższe koszty ze względu na konieczność posiadania również kotła grzewczego. Można także używać pompy ciepła bądź kolektorów słonecznych do podgrzewania wody. Jednak w trakcie eksploatacji szybko okazuje się, że przecież prąd jest droższy od wody, więc ceny energii elektrycznej będą wyższe niż rachunki za wodę.
Cena ogrzewania podłogowego wodnego jest więc wyższa, jeżeli chodzi o same części oraz instalację. Za to podczas codziennego użytkowania oszczędzimy. W domach jednorodzinnych częściej spotkamy właśnie podłogówkę wodną.
Na koszt ogrzewania podłogowego wodnego składają się materiały budowlane, hydrauliczne oraz sterownik ścienny. Gdy doliczymy wylewkę oraz elementy wykończeniowe podłogi, przekroczymy 150 zł/m².
Ogrzewanie podłogowe – cena montażu
Samodzielny montaż podłogówki wiąże się z oszczędnościami na poziomie 20-30 proc. Uprawniony instalator (nie glazurnik!) zapewnia nam jednak automatycznie firmową gwarancję od producenta materiałów do ogrzewania podłogowego. Dodatkowo często profesjonalne firmy montujące podłogówkę udzielają kolejnych gwarancji, przykładowo na 15 lat. Tutaj nie warto oszczędzać.
Cena samego montażu ogrzewania podłogowego może wynosić zależnie od miejscowości i regionu od 70 do nawet 300 zł za m². Tym drożej, im lepsza jakość używanych poszczególnych podzespołów. Cena za m² spada zazwyczaj wraz ze wzrostem powierzchni. Fachowcy od podłogówki w największych miastach cenią się najbardziej, ale mają również najwięcej pracy. Nie wybierajmy więc pierwszej osoby z ogłoszenia, która ma szybko wolny termin. Brak zleceń może być cenną informacją o jakości usług naszego profesjonalisty.