UrodaOlejek różany i woda różana - właściwości i działanie

Olejek różany i woda różana - właściwości i działanie

Olejek różany i woda różana - właściwości i działanie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
25.06.2018 15:51, aktualizacja: 01.08.2018 10:23

Olejek różany to naturalny produkt, który można stosować w aromaterapii, masażu lub jako składnik innych kosmetyków. Podobnie jest w przypadku wody różanej, która coraz częściej stosowana jest zarówno w domu, jak i profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych.

Olejek różany - właściwości

Olejek różany wytwarzany jest w procesie destylacji. Jego głównym składnikiem są związki alkoholowe, a dzięki charakterystycznemu zapachowi pozytywnie wpływa na psychikę i dobre samopoczucie. Ze względu na swoje właściwości jest stosowany w aromaterapii, gdzie łagodzi skutki stresu, poprawia nastrój, relaksuje oraz zmniejsza napięcie nerwowe i ułatwia zasypianie. Ponadto olejek różany jest najmniej alergicznym olejkiem eterycznym na świecie, dlatego wykorzystywany jest w kosmetykach hipoalergicznych.

Olejek różany - wpływ na zdrowie i urodę

Olejek różany ma również właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Działa kojąco na skórę wrażliwą, a zniszczoną wierzchnią warstwę nawilża. Olejek różany wpływa pozytywnie również na powiększone naczynia krwionośne, wzmacniając je i zmniejszając zaczerwienienia. Na koniec warto przypomnieć, że olejek różany stosowany jest również w łagodzeniu bólu spowodowanego miesiączką, a najefektywniejszą formą podania substancji jest masaż okolic brzucha za pomocą dłoni nawilżonych kilkoma kroplami olejku.

Nie szukaj dalej. Sprawdź olejki do kąpieli i oliwki na WP radarOkazji.

Olejek różany – przepis na domową aromaterapię

Aby mieć piękny zapach olejku różanego w powietrzu, umieść go w kominku. We wnętrzu kominka umieszczamy małą świecę, która spali i uwolni zapach. Olejek różany jest również składnikiem wielu domowych kosmetyków, bez obaw można włączyć go do składu domowego kremu nawilżającego, balsamu do ust, olejku do włosów, czy szamponu.

Woda różana – właściwości

Woda różana zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Substancja znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości nawilżających, ale istnieje również wiele innych możliwości jej zastosowania. Różaną wodę można m.in. pić oraz stosować w kuchni np. podczas przygotowania deseru. Woda różana jest hydrolatem, czyli odmianą wody uzyskanej bezpośrednio z kwiatów. Przekłada się to na kosmetyczne właściwości, które znane były kobietom już w starożytności. Do dzisiaj m.in. w krajach arabskich woda różana wykorzystywana jest do oczyszczania twarzy, mycia włosów i przygotowywania posiłków.

Woda różana – działanie

Woda różana ma pH zbliżone do naturalnego pH skóry (jak każdy naturalny hydrolat)
i jest bogata w bioflawonoidy (substancje nadające roślinie kolor), m.in. kwercynę. To właśnie bioflawonoidy nadają wodzie różanej właściwości przeciwutleniające, które zapobiegają uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki. Dzięki zawartości beta-karotenu woda różana ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i łagodzące, a zawarte w niej witaminy grupy B minimalizują napięcie i keratynizację skóry. Ponieważ woda różana działa łagodząco, polecana jest również osobom z trądzikową cerą. Produkt z jej udziałem w składzie może stanowić uzupełnienie terapii trądziku.