Trwa ładowanie...

Ołena Zełenska dziękuje Polsce. "To coś więcej niż pomoc"

Na oficjalnym Instagramie pierwszej damy Ukrainy pojawił się znaczący wpis. Żona prezydenta kraju, w którym toczy się wojna, opowiedziała o spotkaniu z Agatą Korhnauser-Dudą. Wyznała też, że Ukraina ma w Polakach ogromne wsparcie, za co jest nam dozgonnie wdzięczna. Bo choć Ukraina nie miała wpływu na to, z jakim krajem sąsiaduje, to wg Zełenskiej miała sporo szczęścia, że jest to Polska.

Ołena Zełenska zachwala działania Polaków Ołena Zełenska zachwala działania Polaków Źródło: Getty Images, fot: Brendan Hoffman
d1d637e
d1d637e

Ołena Zełenska nie ma wątpliwości co do tego, ile dobrego dla narodu ukraińskiego robią Polacy. Pierwsza dama w obszernym poście na Instagramie napisała, w jaki sposób wygląda jej współpraca z Agatą Kornhauser-Dudą. Żona Wołodymyra Zełenskiego podkreśliła, że dużo rozmawia z żoną polskiego prezydenta. Panie przygotowują również specjalny projekt, skierowany do najmłodszych obywateli Ukrainy.

Ołena Zełenska dziękuje Polakom. Przytacza nasze zasługi

Zełenska zauważa, że niestety nie mamy wpływu na to, z jakim krajem sąsiadujemy. Na całe szczęście państwo, z którym Ukraina graniczy na zachodzie, wyciągnęło w stronę uchodźców pomocną dłoń. Tym państwem jest Polska, a liczby, które przytoczyła żona prezydenta Zełenskiego, mówią same za siebie.

d1d637e

"Jakie szczęście ma Ukraina, że graniczy z Polską! Kraj ten nie tylko przyjął większość naszych uchodźców (ponad 3 miliony, czyli jakby przeniosły się trzy miasta). Ponad 200 000 naszych uczniów uczy się w polskich szkołach. Polska podjęła się leczenia ukraińskich dzieci z oddziałów onkologii w ramach naszego programu "Rzheytivo Rzheytivo". Już ponad 2500 ukraińskich dzieci urodziło się w Polsce" - wylicza pierwsza dama Ukrainy.

Z dalszej części postu dowiadujemy się o tym, że Ołena Zełenska blisko współpracuje z Agatą Kornhauser-Dudą.

"Miałyśmy o czym rozmawiać"

Zełenska i Duda spotkały się w piątek na wideokonferencji. Panie poruszyły wiele tematów, a w tym ten dotyczący ukraińskiego narodowego programu pomocy psychologicznej.

d1d637e

"Z powodu rosyjskiej agresji młodzi i starzy Ukraińcy przeżywają prawdziwy horror, a do przezwyciężenia traumy potrzebne są najlepsze na świecie praktyki psychologiczne. Zapraszam więc wszystkie pierwsze damy do podzielenia się swoimi świadomymi krajami" - tłumaczy.

Żona prezydenta Ukrainy chwali Agatę Kornhauser-Dudę za jej postawę.

"Mówi, że pisze do rodaków, którzy otworzyli swoje serca i domy dla sióstr i braci. Jesienią nie tylko odwiedziła Ukraińców w Polsce, lecz także udała się do Ukrainy. Przyjechała do Czerniowiec i Kamieńca Podolskiego" - zauważa Zełenska.

Ołena Zełenska i Agata Kornahuser-Duda współtworzą ważną inicjatywę

Okazuje się, że pierwsza dama Ukrainy poprosiła żonę Andrzeja Dudy o wsparcie projektu skierowanego do dzieci. Zełenska namówiła, aby żona naszego prezydenta zasponsorowała inicjatywę Książki bez granic w Polsce, aby każde ukraińskie dziecko za granicą miało książkę w swoim ojczystym języku.

d1d637e

"Nasi wydawcy dostarczają materiały, które są drukowane za granicą. Bardzo się cieszę, że się zgodziła! Pani Agata sama jest filologiem, więc pod jej okiem wszystko świetnie się ułoży. Dziękuję Polsko! To, co dla nas robisz, to coś więcej niż pomoc" - podkreśliła na koniec Ołena Zełenska.

Zuzanna Sierzputowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

"Poszukujemy inspirujemy". Ten dom robi wrażenie. Detale przyciągają uwagę

d1d637e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1d637e