Osoby wielozadaniowe mają mniej istoty szarej w mózgu
U osób skłonnych do używania wielu urządzeń naraz obserwuje się zmniejszoną gęstość istoty szarej w przedniej części zakrętu obręczy – wynika z badań opublikowanych w „PLOS ONE”.
30.09.2014 09:33
U osób skłonnych do używania wielu urządzeń naraz obserwuje się zmniejszoną gęstość istoty szarej w przedniej części zakrętu obręczy – wynika z badań opublikowanych w „PLOS ONE”.
We współczesnym świecie coraz częściej próbujemy wykonywać wiele czynności w tym samym momencie, licząc, że w ten sposób zaoszczędzimy choć trochę cennego czasu i energii. Niestety wiele badań pokazuje, że wiąże się to również z obniżeniem jakości realizowanych zadań. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Sussex (W. Brytania) zwracają uwagę na inną niepokojącą kwestię – osoby mające skłonność do korzystania z wielu urządzeń naraz (np. telefonów, komputerów, telewizorów) mają mniej istoty szarej w obszarze mózgu odpowiedzialnym za kontrolę poznawczą i emocjonalną.
Badacze za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego przeanalizowali strukturę mózgu u 75 dorosłych osób o różnym stopniu nasilenia skłonności do wykonywania wielu czynności jednocześnie.
Stwierdzili, że u „wielozadaniowców” występuje mniejsza koncentracja ciał komórek nerwowych (substancji szarej) w przedniej części zakrętu obręczy, co może wiązać się z rozpraszalnością uwagi i problemami emocjonalnymi. Na razie nie wiadomo, czy angażowanie się w wiele czynności naraz powoduje zanik istoty szarej w mózgu, czy to niska gęstość substancji szarej wywołuje nasilenie tendencji do wielozadaniowości.
„Dokładny mechanizm tych zmian nie jest jasny. Możliwe, że osoby z mniejszą przednią częścią zakrętu obręczy są bardziej podatne na wykonywanie wielu czynności z powodu słabszej regulacji funkcji poznawczych i społeczno-emocjonalnych. Możliwe też, że częstsze angażowanie się w wiele czynności prowadzi do zmian strukturalnych w tej części mózgu. Aby ustalić związek przyczynowo-skutkowy, potrzeba długotrwałych badań” – komentuje Kep Kee Loh, współautor badania. (PAP)
ooo/ krf/sr, kobieta.wp.pl