Piękne i drapieżne – aldrowanda pęcherzykowata

Piękne i drapieżne – aldrowanda pęcherzykowata

Piękne i drapieżne – aldrowanda pęcherzykowata
Źródło zdjęć: © www.nepenti.pl
23.10.2007 16:10, aktualizacja: 23.10.2007 16:23

Do rodziny rosiczkowatych należy jeszcze jeden gatunek rośliny wodnej - aldrowanda pęcherzykowata - Aldrovanda vesiculosa. Nazwana tak została na cześć Ulissesa Aldrovandiego - zoologa, który jako pierwszy próbował klasyfikować zwierzęta - a „vesiculosa” to łacińskie tłumaczenie słowa „pęcherzykowata”, opisującego wygląd pułapek.

Do rodziny rosiczkowatych należy jeszcze jeden gatunek rośliny wodnej - aldrowanda pęcherzykowata - Aldrovanda vesiculosa. Nazwana tak została na cześć Ulissesa Aldrovandiego - zoologa, który jako pierwszy próbował klasyfikować zwierzęta - a „vesiculosa” to łacińskie tłumaczenie słowa „pęcherzykowata”, opisującego wygląd pułapek.

Jest rośliną wieloletnią. W naturze występuje w klimacie umiarkowanym na prawie wszystkich kontynentach - poza Amerykami i Antarktydą. W Polsce jej siedliskiem jest jezioro Łukie. Oprócz tego w Europie możemy ją znaleźć w Czechach, południowej Francji, Niemczech, Włoszech, Białorusi i Rumunii. W Azji spotkamy ją w jeziorze Urmia w Iranie, w jeziorze Wan w Turcji, w Chinach, Korei płn., Japonii. W Afryce występuje w Czadzie (jezioro Czad), w Zairze, Mozambiku, płd. Botswanie, północnej części RPA i Namibii. W Australii: w Kimberley, na półwyspie Jork i na terenie Queensland.

Aldrowanda nie posiada korzeni, tylko swobodnie pływa w wodzie. Rośnie w wodach stojących, zamulonych, lekko kwaśnych, o temperaturze latem dochodzącej do 20-30°C. Wytwarza pojedynczy pęd, ale może także posiadać rozłogi, z międzywęźlami znajdującymi się co 2-16 mm. Na pędach wyrasta od 6 do 9, okółkowato ułożonych, dwuklapowych liści. Ogonek liściowy zakończony jest 4-6 szczecinkami. Ząbkowana blaszka liściowa podobna jest do blaszki muchołówki amerykańskiej, tylko ząbki są mniejsze i drobniejsze.

Podobny jest też mechanizm łapania zdobyczy. Podrażnione liście zamykają się i ofiara - np. drobne skorupiaki tworzące plankton - zostaje uwięziona. Wewnątrz pułapki wydziela się pęcherzyk gazu, wypychający wodę, dzięki czemu soki trawienne nie zostają rozcieńczone. Gruczoły wydzielające soki trawienne jednocześnie wchłaniają substancje odżywcze. Liść otwiera się, a niestarwnione resztki są wypłukiwane przez wodę. Liść aldrowandy jest pułapką jednorazową.

CZYTAJ TAKŻE:

ZIELONA APTECZKA Aldrowanda jest rośliną kwitnącą. Wytwarza wystające ponad wodę biało-zielone kwiaty, jednak w naszym klimacie zdarza się to niezwykle rzadko. Po zapyleniu krzyżowym tworzy się owoc, w którym znajduje się do 10 czarnych nasionek, o wielkości ok. 1,5 mm.

Najlepszym miejscem do hodowli aldrowandy jest oczko wodne, staw lub jezioro. W domu może być hodowana w akwarium lub słoiku, gdzie też będzie dobrze rosnąć. Lubi miejsca słoneczne - najlepiej okno południowe - gdzie będzie oświetlana przez 12 h dziennie zimą i 14 h latem. Trzeba tylko uważać, żeby temperatura wody nie przekroczyła 30°C. Rośliny nieprzechodzące okresu spoczynku przez cały rok powinny mieć zapewnioną temperaturę 20-30°C. Gatunki zamieszkujące Europę i przechodzące okres spoczynku zimą trzymamy w temperaturze 0-10°C. Roślina zimuje w postaci turionów (pączków zimowych), które opadają na dno zbiornika.

Aldrowanda nie lubi zbyt częstej wymiany wody - tylko w koniecznych przypadkach - jednorazowo możemy wymienić 2/3 objętości zbiornika. Przeważnie wystarczy uzupełnianie wyparowanej wody. Woda powinna być lekko kwaśna (PH ok. 4,5-5,5) i miękka - najlepiej deszczówka lub woda destylowana (demineralizowana). Do wody dodajemy wymoczone przez 2-3 dni w ciepłej (wymienianej codziennie) wodzie suche kawałki torfu (Sphagnum), trzciny, turzycy (Carex gracilis). Zalecana dawka to 4g substratu na 3 litry wody.

Aldrowandę można dokarmiać raz na miesiąc żywymi rozwielitkami. Można też dodać do wody nawóz dla roślin akwariowych - w najmniejszej zalecanej dawce.

Rozmnażanie aldrowandy z nasion nie jest sposobem łatwym i szybkim. Jeżeli roślina zakwitnie, należy ją sztucznie zapylić (stosując zapylenie krzyżowe). Nasiona umieszczamy w wodzie i wstawiamy do lodówki. Należy im zapewnić temperaturę 0-5°C. Można je tak trzymać do 2-3 lat, aż wykiełkują. Później nasiona należy umieścić w pomieszczeniu o temperaturze około 25°C i doświetlać jak dorosły okaz. Początkowo roślinki będą rosły około 5 mm miesięcznie.

Łatwiejszym sposobem rozmnażania jest podział rośliny. Jeśli roślina posiada rozłogi wystarczy je delikatnie rozerwać. Jeśli ma tylko pojedynczy pęd, tniemy go na mniejsze kawałki, mające przynajmniej trzy międzywęźla. Aldrowanda w naturze nie jest rośliną ekspansywną, dlatego wszelkie zmiany warunków życia oraz nadmierny rozrost innych roślin wodnych doprowadzają do jej zagłady. Z tego względu została wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin, gdzie znajduje się w grupie gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem.

CZYTAJ TAKŻE: