Piękne imię wymiera. Nosi je tylko jedna Polka
29.12.2023 21:57, aktual.: 30.12.2023 13:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To imię nosi tylko jedna osoba w Polsce, czyniąc je prawdziwym unikatem w skali kraju. Przez ostatnie 50 lat żadna rodzina nie zdecydowała się nazwać tak swojego dziecka. Czy imię kiedykolwiek wróci łask?
Nadawanie imienia dziecku to jedno z ważniejszych zadań, przed jakimi stają rodzice. To również wielka odpowiedzialność, ponieważ imię stanie się integralną częścią tożsamości dziecka, towarzysząc mu przez całe życie.
Niektórzy rodzice decydują się na przekazanie imienia, które jest ważne w ich rodzinie od pokoleń, podczas gdy inni szukają oryginalnych, nowoczesnych propozycji. Są tacy, którzy pragną, by imię ich dziecka było inne niż wszystkie. Taki cel mieli z pewnością rodzice 52-letniej już Nelosławy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tylko jedna w Polsce
Ponad pół wieku temu jedna dziewczynka w Polsce otrzymała imię Nelosława. Od tego czasu nie pojawiło się ono nigdy więcej w rejestrach polskich urzędów stanu cywilnego.
Choć zdrobnienia, takie jak Nela czy Nel, są bardzo popularne, urodzona w 1971 roku Nelosława jest tylko jedna. To na tyle rzadkie imię, że nie znalazło się ono nawet w polskich słownikach.
Staropolszczyzna ze współczesnością
Skąd wywodzi się imię Nelosława? To fantazja rodziców, którzy najprawdopodobniej chcieli połączyć staropolską tradycję z nowoczesnością. Pierwszy jego człon może pochodzić od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce lub być skrótem od imienia Kornelia. Z kolei druga część to nawiązanie do staropolszczyzny.
- Utworzono je na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich: Dobrosława, Miłosława, Władysława itp. Drugi człon imion złożonych (dwuczłonowych) "-sław (-sława)" był najczęściej używany do tworzenia tzw. imion życzących. W związku z częstością użycia zaczął być odczuwany jako przyrostek i zaczęto tworzyć imiona powstałe z połączenia jakiegoś imienia i tej właśnie cząstki - tłumaczyła przed laty prof. Aleksandra Cieślikowa, językoznawczyni i członkini Rady Języka Polskiego.
Imię Nelosława wciąż czeka na swoje odrodzenie. Czy nosząca je ponad pół wieku właścicielka doczeka się w końcu swojej imienniczki?
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!