Pieprz cayenne - właściwości. Ostra przyprawa na odchudzanie
Pieprz cayenne to znana przyprawa, którą wykorzystuje się do przyrządzania bardzo ostrych dań. Jak się okazuje, pieprz cayenne jest przydatny nie tylko w kulinariach. Często wskazuje się bowiem na właściwości lecznicze i odchudzające pieprzu cayenne. Jak działa i jak jeść pieprz cayenne?
16.10.2018 21:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pieprz cayenne - podstawowe informacje
Pieprz cayenne znany jest również jako papryka cayenne, pieprz kajeński czy papryka kajeńska. To bardzo ostra przyprawa, która powstaje z suszonych owoców rocznej papryki z odmiany Cayenne.
Za ostry smak papryczek cayenne odpowiada kapsaicyna. Oddziałuje ona na receptory bólowe, które znajdują się w naszej jamie ustnej. Podczas spożycia pieprzu cayenne podniebienie i kubki smakowe zostają podrażnione przez kapsaicynę, co odbieramy jako pieczenie i ból.
Papryka cayenne pochodzi z rejonu Ameryki Środkowej i na przełomie XVI i XVII w. wraz z odkrywcami portugalskimi i hiszpańskimi trafiła w inne miejsca na świecie. Obecnie największe uprawy papryki cayenne znajdują się w Indiach, Chinach, Argentynie, Pakistanie oraz USA.
Właściwości pieprzu cayenne
Uważa się, że pieprz cayenne to jedna z bardziej wartościowych przypraw w naszej kuchni. Jest bogatym źródłem witamin, składników mineralnych oraz związków, które zbawiennie wpływają na ludzki organizm. Wymienia się liczne zastosowania pieprzu cayenne, wynikające z jego właściwości.
Kapsaicyna zawarta w papryce cayenne ma właściwości przeciwzapalne, łagodzi między innymi objawy zapalenia stawów. Kapsaicyna stosowana jest również w dolegliwościach bólowych, łagodzi bóle głowy oraz bóle pojawiające się w przypadku neuropatii cukrzycowych.
Istotną właściwością kapsaicyny jest jej działanie antynowotworowe. Hamuje ona podział i rozrost komórek rakowych. Ponadto znane są właściwości pieprzu cayenne, które usprawniają funkcjonowanie układów odpornościowego, krążeniowego i pokarmowego. Wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego jest skutecznym lekiem przy zatruciach pokarmowych. Wspomaga proces trawienie i eliminuje wzdęcia.
Wpływ pieprzu cayenne na odchudzanie
Pieprz cayenne jest polecany osobom, które planują zrzucić zbędne kilogramy. Kapsaicyna usprawnia procesy trawienne i nakręca metabolizm. Dodatkowo hamuje apetyt i spala tkankę tłuszczową. Ogólnie rzecz ujmując, wszystkie ostre przyprawy to wspomagacze podczas diety i treningów.
Warto jednak pamiętać, że regularne stosowanie pieprzu cayenne ostatecznie uodparnia organizm na tę substancję, co może zahamować proces odchudzania.
Jak dawkować pieprz cayenne?
Nie jest znana konkretna dawka pieprzu cayenne, którą może przyjąć ludzki organizm. Ograniczeniem jednak jest sam smak tej przyprawy, dlatego do potraw dodaje się nie więcej niż 2-3 szczypty pieprzu kajeńskiego.
Przyjmowanie większych dawek kapsaicyny może doprowadzić do uszkodzeń wątroby, błon śluzowych, a także przewodu pokarmowego.
Przeciwwskazania do stosowania pieprzu cayenne
Pomimo swoich właściwości prozdrowotnych pieprz cayenne nie jest polecany dla każdego. Przede wszystkim ze stosowania pieprzu cayenne powinny zrezygnować osoby, które regularnie przyjmują leki, takie jak ACE inhibitory, aspiryna, lecznicze zioła czy leki rozrzedzające krew.
Spożywania pieprzu kajeńskiego nie poleca się również osobom przyjmującym leki na cukrzycę oraz preparatów stosowanych w chorobach dróg oddechowych, takich jak astma oksrzelowa.