Pieprzyki związane z ryzykiem raka piersi
Skórne znamiona melanocytowe, powszechnie znane pieprzykami, mogą być nowym czynnikiem prognozującym wystąpienie raka piersi - wynika z dwóch niezależnie przeprowadzonych badań. Kobiety z większą liczbą pieprzyków są bardziej narażone na rozwój tego nowotworu.
16.06.2014 | aktual.: 20.06.2014 12:54
Skórne znamiona melanocytowe, powszechnie znane pieprzykami, mogą być nowym czynnikiem prognozującym wystąpienie raka piersi - wynika z dwóch niezależnie przeprowadzonych badań. Kobiety z większą liczbą pieprzyków są bardziej narażone na rozwój tego nowotworu.
O wynikach obu badań informuje pismo „PLOS Medicine”. Amerykańscy naukowcy z uniwersytetów Harvarda i Indiana oraz francuscy naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) przeprowadzili niezależnie dwa duże badania obserwacyjne z udziałem odpowiednio ponad 74,5 tysiąca oraz blisko 90 tysięcy kobiet. Amerykanki obserwowano prze 24 lata, Francuzki - przez 18 lat. Grupy badanych, które mają być objęte badaniami obserwacyjnymi, wybiera się nie według kryterium choroby, ale w zależności od tego, czy są one eksponowane na określony czynnik ( w tym przypadku czynnikiem były znamiona).
Na początku badania amerykańskiego naukowcy poprosili wszystkie panie o podanie, ile znamion o średnicy powyżej 3 mm posiadają na lewym ramieniu. W wyniku wieloletnich obserwacji zauważyli, że u kobiet mających 15 lub więcej takich znamion ryzyko wystąpienia raka piersi było o 35 proc. wyższe, niż u tych pań, które wcale nie miały znamion. Oznacza to, że bezwzględne ryzyko zachorowania na raka sutka u kobiet bez znamion wynosi 8,48 proc, a u tych z co najmniej 15 znamionami - 11,4 proc.
Z kolei w badaniu prowadzonym przez specjalistów z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych uczestniczki wypełniały kwestionariusz, w którym deklarowały, jak dużo znamion mają na całym ciele: kilka, wiele, bardzo czy wcale. Okazało się, że u kobiet z "bardzo wieloma" znamionami ryzyko zachorowania na raka piersi było o 13 proc. wyższe niż u pań w ogóle nie posiadających pieprzyków.
Wyniki obu przedstawionych badań sugerują, że znamiona melanocytowe mogą się wiązać z ryzykiem rozwoju raka sutka, jednak nie są jego przyczyną. - Znamiona - jak wyjaśniają autorzy - odzwierciedlają poziom hormonów płciowych w organizmie, a to właśnie te hormony są zaangażowane w rozwój raka piersi.
- Duża liczba znamion może być rozpatrywana jako czynnik ryzyka raka sutka, ale nie jest jeszcze jasne, czy informacja ta poprawia szacunki, gdy uwzględni się inne czynniki ryzyka - mówią autorzy.
kap/ agt/
ZOBACZ TAKŻE:
Jak bardzo opalenizna jest niezdrowa i jak chronić się przed niebezpiecznym promieniowaniem? Zobaczcie, co powiedział nasz specjalista!