Nagminny błąd właścicieli. "To może zabić twojego psa"

GDV jest chorobą o wysokiej śmiertelności
GDV jest chorobą o wysokiej śmiertelności
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

31.08.2024 12:58, aktual.: 31.08.2024 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intensywna zabawa, skoki, trening... Z taką aktywnością należy poczekać przynajmniej godzinę po jedzeniu. Gdy żołądek psa jest pełny, istnieje ryzyko wystąpienie GDV - schorzenia, które jest stanem zagrażającym życiu i wymaga pilnej interwencji medycznej.

Natalia Sokołowska, mama adopcyjna Dolara i autorka popularnego kanału "Wychowanie psa bez tajemnic", przestrzega właścicieli psów przed groźnym schorzeniem, które może dotknąć ich czworonogów. - To może zabić twojego psa - ostrzega.

Czym jest GDV?

GDV (ang. gastric dilatation-volvulus), czyli rozszerzenie i skręt żołądka, to stan, w którym żołądek psa napełnia się gazem lub powietrzem, a następnie obraca się wokół własnej osi.

Powoduje to zablokowanie przepływu krwi do narządów wewnętrznych oraz trudności w oddychaniu, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet śmierci, jeśli nie zostanie natychmiast podjęte leczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Natalia Sokołowska podkreśla, że do wystąpienia GDV może prowadzić nawet niewinna zabawa z psem tuż po jedzeniu. Żołądek, napełniony gazami, nabrzmiewa, co sprawia, że pies zaczyna odczuwać ogromny ból, często wyrażany skomleniem.

Po czym rozpoznać, że to stan zagrażający życiu? Powinny nas zaniepokoić takie objawy, jak:

  • ślinienie;
  • ciągle szukanie sobie miejsca;
  • bezproduktywne wymioty;
  • niepokój lub apatia;
  • oblizywanie;
  • powiększenie brzucha;
  • osłabienia, omdlenia;
  • brzuch twardy w okolicy zażebrowej, wypuk bębenkowy;
  • objawy wstrząsu: przyśpieszenie i osłabienie tętna, bladość błon śluzowych.

Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej, często kończącej się operacją. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna ze względu na szybki przebieg oraz bardzo wysoką śmiertelność.

Skręt żołądka dotyka zazwyczaj duże psy. GDV jest szczególnie powszechny u dużych, głębokopiersiowych ras psów, takich jak dogi, setery czy owczarki niemieckie. Nie oznacza to jednak, że nie zdarza się małym psom lub kotom.

Jak zapobiegać GDV?

Aby nie narażać psa i siebie na niepotrzebny stres, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Są nimi:

Karmienie psa mniejszymi porcjami - lepiej podawać psu kilka małych posiłków dziennie, zamiast jednego dużego. Pomaga to zmniejszyć ryzyko nadmiernego rozciągnięcia żołądka.

Unikanie intensywnych ćwiczeń po posiłku - nie pozwól psu na skakanie, bieganie czy aportowanie przez co najmniej 1-2 godziny po jedzeniu. Taki odpoczynek pozwala na spokojne trawienie i zmniejsza ryzyko skrętu żołądka.

Stosowanie misek spowalniających jedzenie - specjalne miski, które zmuszają psa do jedzenia wolniej, mogą pomóc w zapobieganiu połykaniu dużych ilości powietrza.

Dieta niskotłuszczowa - unikaj podawania psu jedzenia o wysokiej zawartości tłuszczu i dbaj o to, aby dieta była dobrze zbilansowana.

Minimalizowanie stresu - zapewnij psu spokojne i bezpieczne środowisko, co może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu, a tym samym ryzyka GDV.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (9)