Pies drapie legowisko? To może być bardzo zły znak

Psy mogą czasem zaskakiwać swoich właścicieli nietypowymi zachowaniami. Jednym z powszechnych przykładów jest natrętne ugniatanie lub drapanie swojego legowiska. Warto się temu przyjrzeć - w niektórych wypadkach może to być oznaką problemów zdrowotnych.

Ugniatanie legowiska przez psa to atawistyczny odruch
Ugniatanie legowiska przez psa to atawistyczny odruch
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Pies komunikuje się ze światem niewerbalnie, o czym doskonale wie każdy opiekun czworonoga. Zwierzę może pokazać nam, czy jest zestresowane lub odczuwa napięcie, czy wręcz przeciwnie – jest spokojne, szczęśliwe i zrelaksowane. Ważne, żeby zwracać uwagę na to, jak zachowuje się czworonóg – niektóre z jego gestów mogą ujawnić nam nawet problemy zdrowotne.

Pies ugniata legowisko? Oto powód

Wielu właścicieli psów zastanawia się, co oznacza specyficzne zachowanie czworonoga przy swoim posłaniu. Często można zaobserwować, jak pies kręci się na nim w kółko, kopie, drapie lub ugniata miejsce, na którym chce się położyć.

Na szczęście w większości przypadków nie musimy się tym martwić - są to ich naturalne rytuały i atawistyczne reakcje, które biorą się z pierwotnego instynktu zwierząt. Ugniatanie legowiska, jak też chodzenie w kółko przed zaśnięciem to swoiste przygotowanie przestrzeni na wypoczynek. Daje to zwierzakom poczucie bezpieczeństwa i pozwala rozsiać zapach, a więc "zająć" kawałek terenu i ochronić go przed intruzami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ugniatanie posłania może oznaczać chorobę. Uważaj

Problem pojawia się jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z natrętnym zachowaniem psa. Musimy zwracać uwagę, czy zwierzę jest spokojne, a gest jest wykonywany w opanowany sposób tylko przez chwilę. Jeśli tak nie jest, a pies ugniata czy drapie legowisko przez dłuższy czas w uporczywy sposób, może odczuwać dyskomfort.

Jego przyczyny są różne - najprostszą jest po prostu źle dobrane miejsce do spania, na przykład niewygodne i nieatrakcyjne dla zwierzęcia posłanie albo przestrzeń, w której jest zbyt dużo bodźców niepozwalających zasnąć. Należy pamiętać, że to pies wybiera sobie bezpieczną dla siebie "sypialnię" w mieszkaniu.

Niestety powody nerwowego kręcenia się zamiast odpoczynku mogą być także zdrowotne. Dyskomfort podczas leżenia może oznaczać na przykład zwyrodnienia stawów czy urazy. Zwierzę często szuka w takim wypadku jak najmniej bolesnej pozycji.

Innym powodem mogą być schorzenia neurologiczne i problemy z układem nerwowym. W obydwu przypadkach kluczowe jest obserwowanie zachowania naszego pupila nie tylko przed snem, ale również w innych sytuacjach – podczas spacerów czy jedzenia i, w razie wątpliwości, skonsultować się z weterynarzem.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)