Pies drapie się w ucho? W ten sposób wysyła komunikat
To na właścicielu spoczywa obowiązek dokładnej obserwacji czworonoga. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nic mu nie dolega. Nie wszyscy wiedzą, że z pozoru zwyczajne drapanie się w okolicy ucha może mieć aż tak wielkie znaczenie.
Jak rozpoznać czy naszego psa coś boli? Niestety zwierzęta nie są w stanie powiedzieć nam wprost, gdy coś im dolega. Wysyłają nam jednak sygnały, dzięki którym dają nam jasny znak, że dzieje się z nimi coś złego. Jednego z nich pod żadnym pozorem lepiej nie lekceważyć.
Dlaczego pies drapie się w ucho?
Trzepanie głową psa i ciągłe drapanie ucha może mieć kilka przyczyn. Czasami po prostu coś go swędzi i w ten sposób radzi sobie z problemem. Jeśli to dzieje się sporadycznie, możemy więc spać spokojnie.
Kiedy jednak nasz pupil robi to coraz częściej, od razu powinniśmy zwrócić na to uwagę. Zdarza się, że w ten sposób pies sygnalizuje właścicielowi, że coś go boli. Często okazuje się, że czworonóg mierzy się z zapaleniem ucha, które nieleczone może doprowadzić nawet do utraty przez niego słuchu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koniec z fasiągami na Morskie Oko? Posłanka KO: A co się stanie z końmi?
Nie bez znaczenia są także wszelkie zaczerwienienia oraz obrzęk, które również mogą się wówczas pojawić. Zaniepokoić nas powinna także brązowa, charakterystyczna wydzielina wypływająca z małżowiny usznej naszego pupila.
Jeśli podejrzewamy, że pies może mieć problem z uszami, musimy niezwłocznie udać się do weterynarza, który nie tylko dokładnie przebada czworonoga, ale również przepisze odpowiednie leki.
Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia zapalenia ucha u psa?
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dbać o higienę psa, w tym także o jego uszy. W pierwszej kolejności należy regularnie usuwać nadmiar woskowiny gromadzącej się w małżowinach.
Jeśli czworonóg ma długie, oklapnięte uszy, należy od czasu do czasu delikatnie odwijać na zewnątrz. Można to robić na przykład, kiedy zwierzę sobie smacznie śpi. Warto pamiętać także, aby po każdej kąpieli dokładnie wysuszyć uszy psa.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl