Blisko ludziPies sąsiada wciąż szczeka? Sprawdź, co robić. Przepisy mówią jasno

Pies sąsiada wciąż szczeka? Sprawdź, co robić. Przepisy mówią jasno

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Posiadanie czworonoga to sama radość, ale też duża odpowiedzialność. Czy ujadający pies może ściągnąć na nas kłopoty? Obowiązujące przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

Czy szczekanie psa jest karalne?
Czy szczekanie psa jest karalne?
Źródło zdjęć: © Gettyimages | Andrej Trnkoczy

14.05.2024 | aktual.: 14.05.2024 14:51

Psy doskonale opanowały komunikację z człowiekiem. Porozumiewają się za pomocą mimiki, kontaktu wzrokowego i szczekania. To całkowicie naturalny odruch, nad którym nie mają żadnej kontroli.

Szczekanie oznacza wiele rzeczy. Pies szczeka, żeby ostrzec nas przed zagrożeniem. W ten sposób daje znać, że coś się wydarzyło. Czasami robi to z radości czy po to, aby zwrócić na siebie uwagę. Problem zaczyna się wtedy, kiedy zaczyna uciążliwie ujadać, zakłócając przy tym mir domowy. Czy za szczekanie psa można dostać mandat?

Czy szczekanie psa jest karalne?

Szczekanie to podstawowy sposób komunikacji u psów. Większość psów szczeka wyłącznie wtedy, kiedy chce coś zakomunikować, jednak niektóre psy robią to bez przerwy. Wówczas szczekanie staje się uciążliwie nie tylko dla domowników, ale i dla sąsiadów. Dźwięk niesie się po klatce, docierając nawet kilka pięter wyżej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy uciążliwe ujadane psa może sprowadzić na nas kłopoty? W końcu zirytowany sąsiad może zadzwonić po policję. Policja ma obowiązek przyjąć zgłoszenie i przyjechać na miejsce zdarzenia. Czy może wystawić mandat? Wszystko zależy od godziny zgłoszenia. Jeśli przyjęto je w trakcie ciszy nocnej, policjant ma prawo wystawić mandat. Wskazuje na to art. 51 Kodeksu Wykroczeń. "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Jak uspokoić szczekającego psa?

Zgłoszenie przyjęte w pozostałe godziny wiąże się z pouczeniem. Nie zmienia to faktu, że problem będzie się powtarzał. Jak uspokoić szczekającego psa? Skontaktuj się z psim behawiorystą. Ujadanie to częsty objaw lęku separacyjnego. Specjalista wskaże, jak obchodzić się z lękliwym psem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, skonsultuj się z weterynarzem, który wdroży odpowiednie leczenia. I pamiętaj — to nie wina psa. Nie należy go za to karać, a wspierać i okazywać mu jak najwięcej miłości.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
piesszczekanieprawo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)