Podajesz kod pocztowy przy kasie? Konsekwencje mogą być poważne

Podajesz kod pocztowy przy kasie? Konsekwencje mogą być poważne

Przy kasie często proszą o podanie kodu pocztowego
Przy kasie często proszą o podanie kodu pocztowego
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
20.02.2024 14:01, aktualizacja: 20.02.2024 14:29

W wielu sklepach kasjerzy przy okazji zakupów pytają klientów o kod pocztowy. Zwykle mają w tym określony cel związany z badaniami prowadzonymi przez sieć. Okazuje się jednak, że czasem warto się zastanowić, zanim udzieli się odpowiedzi.

Chyba każdy, kto robi zakupy w marketach, choć raz spotkał się z prośbą kasjera o podanie swojego kodu pocztowego. Choć odpowiedź nie wymaga podania wrażliwych danych i większość ludzi automatycznie jej udziela, warto się jednak zastanowić dwa razy, zanim to zrobimy po raz kolejny. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nawet pozornie prosty kod pocztowy może zostać niewłaściwie wykorzystany.

Po co sklepom kod pocztowy?

Wiele osób nie raz zastanawiało się, po co kasjerzy pytają klientów o kod pocztowy. Dzieje się tak najczęściej w dużych sklepach należących do konkretnych sieci. Z racji tego, że nie są to dane osobowe, takie pytanie może zostać zadane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tego typu informacje są gromadzone przez sklepy m.in. po to, by właściciel wiedział, z jakiej lokalizacji są klienci i w ten sposób może zaplanować wybudowanie kolejnego marketu w pobliżu ich miejscowości.

Negatywne konsekwencje podawania kodu pocztowego

Niestety, otwarte podanie kodu pocztowego może mieć też dość nieoczywiste, negatywne konsekwencje. Szczególnie jeśli przy kasie płacimy kartą lub podajemy nasz numer telefonu, co zdarza się coraz częściej ze względu na łączenie go z aplikacjami sklepów lub kartami stałego klienta.

W ten sposób osoby postronne mogą łatwo rozszyfrować naszą tożsamość. Wystarczy, że zapamiętają kod oraz numer telefonu i już, dzięki niektórym aplikacjom z dostępem do baz danych zawierających takie informacje, będą w stanie nas zlokalizować. Podobnie, jeśli ktoś dodatkowo zapamięta ciąg cyfr na naszej karcie. A nigdy nie wiadomo, kto stoi za nami w kolejce i jak taką wiedzę na nasz temat może wykorzystać. Dlatego można albo odmówić podawania kodu pocztowego lub podać zbliżony do naszej miejscowości.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (25)
Zobacz także