Modne spojrzeniePokaż mi swoje oczy, a powiem ci, kim jesteś. Co mówi o nas kolor tęczówki?

Pokaż mi swoje oczy, a powiem ci, kim jesteś. Co mówi o nas kolor tęczówki?

Co o nas mówi kolor oczu?
Co o nas mówi kolor oczu?
Źródło zdjęć: © Pixabay
25.04.2023 10:47, aktualizacja: 29.03.2024 12:53

Wiele osób wierzy, że oczy są zwierciadłem duszy. To w oczach mają się skrywać nawet najgłębiej chowane uczucia. Co o nas samych mówi natomiast kolor tęczówek? Od lat spora część społeczeństwa wierzy, że ich barwa jest nie bez znaczenia.

"Oczy niebieskie, życie królewskie", "kto ma oczy szare, ten ma życie marne" - wokół koloru ludzkich tęczówek powstało mnóstwo aforyzmów. Jaka barwa oczu jest najczęstsza i co, według popularnych przysłów, oznaczają poszczególne kolory? Oto zbiór ciekawostek o kolorach oczu.

Niebieskie, szare, piwne czy brązowe? Ten kolor oczu jest najrzadszy

Według danych szacunkowych ten kolor oczu posiada zaledwie 1-2 procent populacji na całym świecie. Okazuje się, że najrzadszym kolorem tęczówek jest zielony. To właśnie z tego powodu osoby o zielonych oczach uważane są za najatrakcyjniejsze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co ciekawe, to wcale nie błękitnoocy stanowią największy procent społeczeństwa. Choć większość noworodków ma właśnie niebieskie tęczówki, ich kolor może dość szybko ulec zmianie. Wszystko z powodu tego, że w oczach dopiero co urodzonych dzieci brakuje jeszcze naturalnego pigmentu, czyli melaniny. Jej ilość stopniowo się zwiększa, a niemowlak po 3-9 miesiącach może zupełnie zmienić kolor tęczówek.

Ludzi o niebieskich oczach jest na świecie od 8 do 10 procent. Najczęściej występujący kolor tęczówek to natomiast brązowy. Kiedy przyjrzymy się liczbom, brązowe oczy posiada nawet do 79 procent populacji.

Kolor oczu a osobowość

Z pewnością nie raz, ani nie dwa zdarzyło się nam usłyszeć, że po kolorze tęczówki można wiele się dowiedzieć o charakterze jej posiadacza. Co, według wielbicieli horoskopów i aforyzmów, oznaczają poszczególne barwy? Poniższe zestawienie należy potraktować z przymrużeniem oka.

Oczy szare należą do nieśmiałych osób o łagodnym usposobieniu, które są tolerancyjne i pracowite, ale też sprytne i potrafiące dostosować się do otoczenia. Nie lubią być w centrum uwagi, często popadają w melancholię. Wykazują się też ogromnymi pokładami kreatywności.

Oczy niebieskie posiadają osoby, które uchodzą za nieco zamknięte w sobie. Choć mogą mieć problemy z okazywaniem uczuć, pod skorupą kryją swoją niezwykłą wrażliwość. To wierni przyjaciele i doskonali powiernicy sekretów. Błękitnoocy często rzucają się w wir pracy, czasem zapominając przy tym o życiu prywatnym. Nierzadko lubią rywalizację, co niekoniecznie jest zdrowe.

Osoby o zielonych oczach uwielbiają zawierać nowe znajomości. Dla otoczenia to właśnie posiadacze oraz posiadaczki tych tęczówek są najatrakcyjniejsze. Zielonoocy sumiennie wypełniają swoje obowiązki. Charakteryzują się również niesamowitą, wręcz chorobliwą upartością, co może być w pewnym momencie irytujące dla ich bliskich.

Oczy brązowe należą do osób raczej introwertycznych, lojalnych i o skomplikowanej osobowości. Jeżeli masz tęczówki o tej barwie, jesteś osobą spontaniczną, pełną energii i pozytywnie podchodzisz do świata.

Jeżeli twoje oczy są bardzo ciemnobrązowe, a wręcz sprawiają wrażenie czarnych, bardzo możliwe, że cechuje cię asertywność, żywiołowość i nadpobudliwość. Posiadacze wyjątkowo ciemnych oczu świetnie się sprawdzają na stanowisku lidera — ich charyzma potrafi pociągnąć za sobą tłumy.

Badania szkockich naukowców zaskakują. Oczy rzeczywiście są zwierciadłem duszy?

Czy kolor tęczówek rzeczywiście może mieć wpływ na to, jakimi ludźmi jesteśmy? Część społeczeństwa twierdzi, że jeśli rozmówca ma niebieskie oczy, wydaje się człowiekiem chłodnym, zachowawczym i pozbawionym emocji. Brązowoocy mają wzbudzać więcej zaufania.

Wpływ koloru oczu na charakter postanowił niegdyś zbadać dr Anthony Fallone, pracujący na Uniwersytecie w Edynburgu. Wyniki swoich eksperymentalnych badań naukowiec opublikował na łamach "Current Psychology". Dr Fallone przyznał, że do zajęcia się sprawą skłonił go własny kolor oczu. Specjalista ma piwne tęczówki. Ekspert stwierdził, że sam widzi w sobie wiele sprzecznych cech, a jego działania trudno jest przewidzieć.

Grupa naukowców ze znajdującego się w Szwecji Uniwersytetu Orebro przeprowadziła badania na grupie składającej się z 428 osób. Wyniki były zaskakujące — potwierdziły bowiem pewien związek między kolorem tęczówki a osobowością jej posiadacza. Naukowcy odkryli, że na kolor oczu mają wpływ te same geny, które odpowiadają za płat czołowy. Właśnie dlatego ludzie o tej samej barwie tęczówki mają wykazywać się podobnymi cechami usposobienia.

Wyniki badań to potwierdzają. Kolor oczu i osobowość mogą mieć ze sobą więcej wspólnego, niż myślimy

Posiadacze brązowych oczu wykazywali się większą empatią i towarzyskim usposobieniem. Choć są urodzonymi liderami, jednocześnie łatwo poddają się wpływowi otoczenia. Osoby o piwnych oczach, jak sam dr Anthony Fallone, miały bardzo pozytywne podejście do życia. Wykazywały się również nieprzewidywalnością.

Co badania powiedziały o niebieskookich? Zgromadzone materiały wykazały, że tym osobom trudniej jest zawierać znajomości, wolą trzymać się na dystans. Mają też skłonności do rywalizacji. W tym miejscu warto przywołać coś, co zauważyła inna grupa ekspertów w 2005 roku. Specjaliści stwierdzili wówczas, że dzieci o niebieskich oczach nie wykazywały się tak dużą otwartością na nowe znajomości z rówieśnikami, co dzieci o brązowych tęczówkach.

Co z ludźmi o zielonych oraz szarych oczach? Zgromadzone przez naukowców informacje wykazały, że osoby o zielonych oczach wykazują się najbardziej spokojnym uosobieniem. Z kolei te o szarych cechowała pracowitość, tolerancyjność, a także wrodzona spostrzegawczość oraz spryt.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl