Pokoje dla chłopców – podstawowe zasady urządzania

Pokoje dla chłopców – podstawowe zasady urządzania

Pokoje dla chłopców – podstawowe zasady urządzania
Źródło zdjęć: © iStock.com
19.11.2018 12:30

W pokojach dla chłopców liczą się niebanalny styl, przestrzeń oraz atmosfera sprzyjająca zarówno zabawie, jak i nauce. Za pożądany efekt aranżacyjny odpowiadają nie tylko meble i dodatki, ale również kolory ścian. Jakimi zasadami powinni kierować się rodzice podczas urządzania pokojów młodzieżowych dla chłopaków w wieku szkolnym, a o czym muszą pamiętać, gdy kompletują wyposażenie dla maluchów? Podpowiadamy.

Jakie kolory ścian sprawdzają się w pokojach dla chłopców?

Wybór koloru ścian to jedna z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć jeszcze przed zakupem mebli i dodatków do pokoju chłopięcego. Wpływa nie tylko na ostateczny wygląd wnętrza, ale pośrednio również na nastrój. Jedne kolory sprzyjają kreatywnemu myśleniu i dodają energii, inne potrafią przygnębiać i skłaniać do lenistwa. Co więcej, kolory, jakimi otoczone jest dziecko, mają wpływ na jego poczucie estetyki.

Ściany w pokojach dla chłopców powinny stanowić jedynie tło dla innych elementów wystroju. Pomieszczenia urządzane z myślą o dzieciach i tak są zwykle pełne kolorów dzięki wielobarwnym zabawkom i książkom, które znajdują się na półkach. Dlatego też do pokojów chłopięcych zaleca się przede wszystkim jasne farby w odcieniach pastelowych albo klasyczną biel. To ważne ze względu na wielofunkcyjność wnętrza. Służy ono nie tylko do zabaw, ale także do odpoczynku, a kiedy chłopiec wkracza w wiek szkolny, również do nauki.

W pokojach dla chłopców najczęściej pojawiają się:

  • niebieski (chłodzi wnętrze, dając schronienie przed upałem; pozwala wzrokowi odpocząć; pobudza myślenie twórcze),
  • zielony (budzi pozytywne skojarzenia z przyrodą; działa kojąco; sprzyja koncentracji),
  • żółty (jest źródłem dobrej energii; pozytywnie wpływa na klarowność myśli i przyspiesza zapamiętywanie),
  • biały (zapewnia aranżacyjną równowagę; skłania do porządkowania przestrzeni wokół siebie; sprawia, że z łatwością przychodzi trzeźwe i logiczne myślenie).

Pokoje dla chłopców – zagospodarowanie przestrzeni

Pokoje dla chłopców wymagają dokładnego rozplanowania, zwłaszcza jeśli mają mały metraż, na którym niełatwo jest pomieścić podstawowe strefy. Bez nich jednak trudno mówić o ergonomii wnętrza. Są to:

  • strefa zabawy (zwykle położona centralnie, tuż przy podłodze, na której chłopiec wykłada z kuferków i pudełek swoje ulubione samochody, żołnierzyki i figurki kolekcjonerskie, tworzy tory do wyścigów samochodowych oraz bazy z koców i poduszek; warto zadbać, by w tym miejscu było ciepło i miękko – zastanowić się nad montażem ogrzewania podłogowego lub kupić puszystą wykładzinę dla dzieci),
  • strefa nauki i kreatywności (zlokalizowana wokół biurka lub stolika z krzesłami; to tutaj znajdują się regały na książki oraz podstawowe przybory do pisania, rysowania i prac plastycznych; strefa ta powinna zostać zorganizowana tuż przy oknie, by podczas szczególnego wytężania wzroku nie brakowało chłopcu światła słonecznego; nie można w niej pominąć również oświetlenia sztucznego) ,
  • strefa snu i wypoczynku (wyznaczana przez łóżko oraz ewentualnie umieszczone w pobliżu fotele czy sofy; do urządzenia tej strefy idealnie nadaje się najbardziej zacienione miejsce w pokoju; jej najważniejszy element jest na pierwszy rzut oka niewidoczny, a przez to bagatelizowany – to materac, który wpływa na zdrowy sen dziecka i przeciwdziała skrzywieniom kręgosłupa; w strefie snu i wypoczynku trzeba zadbać o przytulność – nie może tu zabraknąć grubego pledu ani dużej ilości poduszek),
  • strefa przechowywania (jej miejscem są zazwyczaj przestrzenie przy ścianach lub we wnękach; pełni arcytrudną funkcję – musi pomieścić całe mnóstwo ubrań i akcesoriów dziecięcych; na wagę złota są w niej rozwiązania pozwalające na oszczędność miejsca, czyli m.in. szafy z drzwiami przesuwnymi i schowki ukryte pod siedziskiem fotela).

Pokoje dla chłopców – jak wybierać meble i dodatki?

Pokoje dla chłopców zyskują niepowtarzalny styl dzięki meblom i dodatkom, które powinny być do siebie dopasowane, by nie stwarzały wrażenia wiecznego bałaganu. Najlepiej dobierać elementy wyposażenia wnętrza z myślą o konkretnym motywie przewodnim, np. piłkarskim. Tutaj najwięcej do powiedzenia ma mały lokator, bo to jego charakter i zainteresowania sprawiają, że w głowach rodziców zaczynają kiełkować spójne koncepcje aranżacyjne.

Pokoje młodzieżowe dla chłopców stanowią miejsca spotkań z przyjaciółmi, co trzeba uwzględnić podczas zakupu mebli wypoczynkowych. Natomiast pokoje chłopięce dla maluchów muszą zapewniać wystarczająco dużo przestrzeni do swobodnego biegania, skakania, tańczenia oraz gimnastykowania się na drabinkach i materacach antypoślizgowych. Powinny również spełniać podstawowe warunki bezpieczeństwa (mieć zabezpieczenia na ostrych krawędziach oraz blokady zainstalowane w szafkach z potencjalnie niebezpiecznymi przedmiotami). Kluczowym kryterium w wyborze mebli i dodatków jest zatem wiek dziecka.

Nie bez wpływu na decyzje zakupowe pozostaje także moda, dzięki której na popularności błyskawicznie zyskują nowoczesne rozwiązania o dużym potencjale aranżacyjnym. Należą do nich m.in.:

  • łóżka na antresoli połączone z biurkiem bądź strefą wypoczynkową pod schodkami,
  • modułowe zagłówki tworzące miękkie i stylowe oparcia na ścianie wokół łóżka,
  • meble z wymiennymi frontami (drzwiczki w kilku wariantach kolorystycznych),
  • wielofunkcyjne stoliki, które można przekształcić w siedziska.