Blisko ludziPolicjantka tłumaczy, jak zachować się w trakcie zamachu. "Ważna zasada 4U"

Policjantka tłumaczy, jak zachować się w trakcie zamachu. "Ważna zasada 4U"

Policjantka tłumaczy zasadę "4U"
Policjantka tłumaczy zasadę "4U"
Źródło zdjęć: © Instagram | Z pamiętnika policjantki
06.07.2022 11:47

Zamachy terrorystyczne to niestety sytuacje, które mogą przydarzyć się w każdym miejscu na świecie. Policjantka postanowiła zwrócić uwagę, jak zachować się, jeśli znajdziemy się w miejscu, gdzie doszło do takiego ataku.

Małgorzata Sokołowska jest policjantką od 17 lat. Jej media społecznościowe śledzi mnóstwo osób, które dzięki nadkomisarz uzyskują przydatną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Właśnie rozpoczął się sezon wakacyjny i z tego też powodu znana policjantka postanowiła uświadomić swoim obserwatorom, jak zachować się w przypadku ataku terrorystycznego.

Policjantka radzi. Co należy zrobić w przypadku zamachu?

Nadkomisarz Magdalena Sokołowska zauważa, że okres wakacyjny może sprzyjać groźnym sytuacjom, chociaż oczywiście to nie oznacza, że w inne dni w roku nie dochodzi do niebezpiecznych wydarzeń. Ważne jest jednak to, aby wiedzieć, co należy zrobić, jeśli znajdziemy się w takim położeniu. Okazuje się, że zasada 4U jest stosowana przez służby specjalne na całym świecie.

- Po pierwsze, uważaj, czyli kiedy wchodzisz w nowe otoczenie, jedziesz metrem, autobusem, zwracaj uwagę na otoczenie, patrz, co się dzieje (...). Dodatkowo warto wiedzieć, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne - tłumaczy policjantka.

Drugim "U" jest słowo uciekaj. Nadkomisarz tzaznacza, że w momencie gdy znajdziemy się w niebezpiecznym położeniu, uciekamy jak najdalej, nie wracamy w miejsce, w którym jest zagrożenie. Kiedy znajdziemy się w odpowiedniej odległości, dzwonimy po pomoc, najlepiej pod numer 112.

Z drugą zasadą łączy się kolejna, mówiąca o tym, aby ukryć się przed napastnikiem. Kiedy nie jesteśmy w stanie uciec, szukamy kryjówki, w której będziemy dla sprawcy niewidoczni.

- Co ważne, zachowuj się tam cicho i wycisz telefon - podkreśla Sokołowska.

Ostatnia zasada "z gwiazdką"

Na sam koniec nadkomisarz Magdalena Sokołowska podaje zasadę "udaremnienia ataku". Policjantka zauważa, że jest ona potrzebna jedynie wówczas, gdy pozostałe trzy opcje nie są możliwe do zrealizowania.

- Jeżeli masz możliwość, wiedzę, umiejętności, okazję i sposobność, aby udaremnić atak, zrób to, ale pamiętaj, bądź pewny, że jesteś w stanie - tłumaczy specjalistka.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także