Blisko ludziPolka stoi na czele zespołu opracowującego szczepionkę przeciwko koronawirusowi

Polka stoi na czele zespołu opracowującego szczepionkę przeciwko koronawirusowi

Koronawirus sieje panikę na całym świecie. Wirus, na którego nie ma jeszcze lekarstwa, rozprzestrzenia się błyskawicznie, a zespoły naukowców pracują już nad wynalezieniem szczepionki. Na czele jednego z nich stoi Polka.

Polka stoi na czele zespołu opracowującego szczepionkę przeciwko koronawirusowi
Źródło zdjęć: © Pixabay, CureVac

Dr Mariola Fotin-Mleczek jest szefową ds. technologii w niemieckiej biotechnologicznej firmie CureVac, która rozpoczęła prace nad szczepionką przeciw koronawirusowi. — Stworzenie szczepionki przeciwko koronawirusowi jest możliwe, stąd też nasza inwestycja w te badania — mówi w rozmowie z Business Insider, dr Mariola Fotin-Mleczek.

Opracowują szczepionkę nowej technologii

CureVac opracowuje szczepionki nowej generacji, zgodnie z rewolucyjną techniką mRNA. I taka ma być także opracowywana właśnie szczepionka na koronawirusa. — W naszej technologii nie potrzebujemy całego wirusa, nie ma więc niebezpieczeństwa, że będą jakieś skutki uboczne lub że wymknie się on spod kontroli w słabszym układzie immunologicznym — tłumaczy naukowiec.

Działania zespołu skupiają się bowiem na neutralizacji jednego z białek wirusa, które odpowiada za kontakt z receptorami w komórkach ludzkich i za fuzję wirusa z komórką ludzką. — Chodzi o to, by dostarczyć naszym komórkom informację potrzebną do budowy tego właśnie białka. Następnie nasze komórki prezentują nowo wyprodukowane białko układowi immunologicznemu, który rozpoznaje je jako „obce” i zaczyna sam wytwarzać przeciwciała. Wówczas, gdy to białko faktycznie pojawi się w naszym ciele, podczas realnej infekcji układ immunologiczny szybko je rozpozna i wzmoży produkcję przeciwciał, które „osiądą” na powierzchni wirusa i zablokują jego wejście do komórek — wyjaśnia dr Fotin-Mleczek w rozmowie z Business Insider.

Jednocześnie przyznaje jednak, że tworzenie szczepionki to proces czasochłonny i zazwyczaj powstają one już po samoistnym wygaśnięciu epidemii. CureVac podejmuje jednak działania, które pozwoliłyby przyspieszyć produkcję szczepionek z kilku miesięcy do kilku tygodni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (31)