Płaczący chłopiec w Medyce. Poruszające nagranie obiegło sieć
O tym wideo mówi już cały świat. Media rozpisują się o łamiącej serce sytuacji. Kilkuletni obywatel Ukrainy, płacząc, chodzi samotnie między innymi uchodźcami.
08.03.2022 | aktual.: 08.03.2022 16:31
Według danych podanych rankiem 8 marca przez Straż Graniczną, do Polski od 24 lutego przybyło 1,2 miliona Ukraińców. Wśród uchodźców ogromny procent stanowią dzieci w każdym wieku. Poniższe nagranie sprawia, że trudno jest powstrzymać łzy. Zrozpaczone dziecko zarejestrowały kamery. Nagranie w dosadny sposób pokazuje, z czym mierzą się bezbronni najmłodsi, którzy znaleźli się w sytuacji bez wyjścia.
Dramat ukraińskich dzieci. Mierzą się ze strachem i rozłąką
W trakcie wojny praktycznie niemożliwe jest przewidywanie, co się zdarzy następnego dnia. Wiele ukraińskich kobiet zabiera dzieci i ucieka, aby ratować życie bliskich. Media obiegają rozrywające serca nagrania, na których upamiętniono momenty rodzinnych rozstań. Spora część dorosłych przekazuje najmłodszych i wraca do kraju, aby walczyć za wolność.
Dramat dzieci widać na krążącym po sieci wideo Reutersa, które zostało opublikowane m.in. przez CNN i Sky News. Mały chłopiec ubrany w kurtkę trzyma jedynie reklamówkę z najważniejszymi rzeczami, chodzi wyraźnie wystraszony i zdezorientowany, zawodzi płaczem. Z informacji przekazanych nam przez reportera Reutersa wynika, że chłopiec jednak nie był sam. Znajdował się prawdopodobnie pod opieką matki, której kamera nie uchwyciła. Nie zmienia to faktu, że rozpacz i przerażenie chłopca chwytają za serce.
UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, podaje dane, według których dzieci oraz młodzież stanowią duży procent uchodźców z Ukrainy. Szacuje się, że może to być nawet pół miliona osób.
Do Polski wciąż przybywają kolejni obywatele z Ukrainy
Agresja Rosji rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. W tym czasie Polacy starają się jak mogą, by pomóc sąsiadom, ofiarując im dostawy żywności, najważniejszych produktów pierwszej potrzeby, czy wreszcie organizując transport oraz miejsca noclegowe. Bardzo przy tym ważna jest pomoc dzieciom, które, choć nie zawsze mają świadomość, co dokładnie się dzieje, przechodzą przez traumatyczne wydarzenia. Warto zatem pomyśleć również o tym, jak pomóc najmłodszym w tym trudnym czasie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!