Posadź przed domem. Kleszcze wyniosą się jak najdalej
Sezon na nie trwa już niemal cały rok. Kleszcze atakują z zaskoczenia, piją naszą krew, a do tego roznoszą groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Na szczęście możemy się przed nimi chronić, wykorzystując naturalne sposoby - np. odstraszające je rośliny.
Ocieplenie klimatu sprawiło, że kleszcze pozostają aktywne niemal przez cały rok. Nie możemy czuć się bezpiecznie podczas rodzinnych spacerów czy wycieczek do lasu. Musimy pamiętać o tym, aby stale chronić się przed atakiem z zaskoczenia.
Kleszcze są na tyle drobne, że trudno je wypatrzeć na ciele czy ubraniu, nie czujemy też ukąszenia, ponieważ ich ślina zawiera miejscowy środek znieczulający. Jak skutecznie walczyć z niebezpiecznymi pajęczakami pasożytującymi na ludziach i zwierzętach? Oto kilka praktycznych rad.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza
Jakiego zapachu nie znoszą kleszcze? To działa
W sklepach dostaniemy cały wachlarz środków na kleszcze zawierających charakterystyczny składnik DEET – jest to syntetyczny repelent, który należy do grupy pestycydów. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcemy otaczać się tak silną chemią, zawsze możemy postawić na naturalne środki.
Istnieje wiele roślin, których zapach skutecznie odstrasza kleszcze. Jeśli posadzimy je w ogrodzie czy na balkonie, możemy liczyć na święty spokój. Znana ze swoich właściwości odstraszających owady i pajęczaki jest kocimiętka, geranium, wrotycz, tatarak (zawiera azaron, składnik wielu preparatów na kleszcze), cebula, chrzan czy czosnek niedźwiedzi.
Rośliny odstraszające kleszcze. Posadź je w ogrodzie
Doskonałym sposobem, aby wypłoszyć podchodzące coraz bliżej ludzkich domów kleszcze, jest założenie swojego własnego ziołowego ogródka. Wiele z przydatnych w kuchni ziół wydziela niemiły dla kleszczy zapach, np. rozmaryn, tymianek, szałwia czy melisa lekarska. Kolejna zalecana w takim przypadku roślina to bylica piołun.
Charakteryzuje się gorzkim smakiem i może przydać się w domu z uwagi na swoje właściwości prozdrowotne. Wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwskurczowe, no i najważniejsze – kleszcze jej nie znoszą i unikają tej rośliny jak ognia. Odstraszająco na kleszcze działa również zapach chryzantemy dalmatyńskiej.
Stała czujność. Co przyciąga do nas kleszcze?
Kleszcze mają znakomicie wykształcony instynkt drapieżnika, dzięki któremu potrafią nas szybko zlokalizować. Są przyciągane przez ciepło wydzielane przez ciała ludzi i zwierząt, to ono pomaga im zlokalizować potencjalne źródła pożywienia. Kierują się również zapachem – substancje chemiczne zawarte w pocie, takie jak kwas mlekowy, skutecznie je przyciągają.
Dlatego tak ważne jest stosowanie odstraszaczy zapachowych – nie ma znaczenia, czy postawimy na środki kupne czy naturalne repelenty. Należą do nich np. olejki eteryczne: eukaliptusowy, lawendowy, cytrusowy czy z mięty pieprzowej. Za ich pomocą zamaskujemy swój zapach i ukryjemy się przed kleszczami.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!