"Ziele miłości" rośnie w Polsce. Warto zrywać regularnie

"Ziele miłości" rośnie w Polsce. Warto zrywać regularnie

Lubczyk to coś więcej niż przyprawa
Lubczyk to coś więcej niż przyprawa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
17.04.2024 15:10, aktualizacja: 17.04.2024 15:26

Według niektórych lubczyk to obowiązkowy dodatek do rosołu. Rzeczywiście podkręca smak zupy, ale sprawdzi się nie tylko podczas gotowania. Ma być naturalnym afrodyzjakiem i wykazywać działanie prozdrowotne.

"Według dawnych wierzeń wykopany wraz z nacią 1 października o szóstej rano wielkie i znamienite skutki czyni w małżeństwie, roztyrki i niezgody w nim równa. Upięty we włosach lub przyczepiony do sukni ślubnej miał przynosić młodej parze szczęście. Dodany do pierwszej po urodzeniu dziecka kąpieli miał przynieść szczęście w miłości" dowiadujemy się z "Małej księgi ziół" Anny Mazerant (za Wikipedią).

Nie tylko do rosołu. Właściwości lubczyku

Kiedyś był uznawany za naturalny afrodyzjak i roślinę niemal magiczną. Lubczyk zyskał nawet miano "ziela miłości", bo napary z niego miały wpływać pozytywnie na potencję. Nie gwarantujemy, że faktycznie zadziała w ten sposób, ale na pewno ma wiele innych zastosowań. Bylina z rodziny selerowatych na dobre zadomowiła się w Polsce i jest wykorzystywana nie tylko w kuchni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kucharze doceniają przede wszystkim nać lubczyku, która dzięki obecności olejku eterycznego ma bardzo intensywny aromat. Ten doskonale wpływa na smak m.in. tradycyjnego rosołu. Ziele jest składnikiem gotowych mieszanek przypraw i kostek rosołowych. Pasuje też do mięs i ryb, sprawdzi się w różnego rodzaju farszach.

Posiej w ogródku. Same korzyści

Uchodzi też za roślinę leczniczą, jednak w tym celu wykorzystuje się suszony korzeń. Działa przede wszystkim moczopędnie, dlatego jest wskazany dla osób z infekcją lub niewydolnością nerek. Lubczyk jest też od wieków obecny w medycynie ludowej - wykorzystywany jako środek wykrztuśny i w czasie menstruacji. Pomaga na wzdęcia.

Ma również wspomagać trawienie oraz łagodzić zmiany skórne. Lubczyku powinny jednak unikać kobiety w ciąży, ponieważ wykazuje działanie rozkurczowe, osoby z chorobą wrzodową i uczulone na selera.

Warto wysiać lubczyk w ogrodzie. Gatunek ten najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i w przepuszczalnej glebie.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta