Poszła na chorobowe i poleciała na urlop. Pracodawca ją przyłapał

Wakacje w trakcie "chorobowego" mogą nas wiele kosztować
Wakacje w trakcie "chorobowego" mogą nas wiele kosztować
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Lubo Ivanko

17.08.2023 14:33, aktual.: 17.08.2023 18:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ZUS może sprawdzić, czy rzeczywiście przebywamy na zwolnieniu. Jak podaje podkarpacki rzecznik prasowy tej instytucji, już w pierwszej połowie 2023 roku zostały wstrzymane wypłaty tzw. chorobowego 715 osobom. Wszystko dlatego, że po pieniądze zgłosiły się bezpodstawnie.

Rzecznik prasowy ZUS zauważa, że historii o osobach, które wzięły chorobowe, a nie powinny, jest wiele. Pewna kobieta, przebywając na zwolnieniu lekarskim, wyjechała z rodziną na egzotyczne wakacje. Wszystko zrelacjonowała w mediach społecznościowych, a jej pracodawca podzielił się wieściami z urzędem. Inny przypadek dotyczył fryzjerki, która mimo przejścia na zwolnienie lekarskie, nadal normalnie pracowała w swoim zakładzie. Każda z tych osób złamała prawo.

Biorą L4 i kombinują. ZUS może ich skontrolować

800 tys. złotych. Taką sumę wypłat z funduszów "chorobowych" wstrzymał w tym roku ZUS. To sporo więcej, niż w zeszłym roku, kiedy to urząd zawiesił kwotę 549,5 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim Wojciech Dyląg zauważa, że każdy pracodawca, a także bezpośrednio urząd wypłacający chorobowe, ma prawo do kontroli. Wówczas sprawdzane jest, czy osoba przebywająca na zwolnieniu rzeczywiście jest niezdolna do pracy, a także co robi w tym czasie. W tym pierwszym przypadku nasz stan zdrowia sprawdzi lekarz, do którego zostaniemy wezwani na kontrolę.

Jeżeli natomiast pracodawca chce sprawdzić, co porabiamy na chorobowym i czy nie wykorzystujemy tego czasu na dodatkową pracę lub jako urlopu, nasz przełożony może dokonać kontroli przez pierwsze 33 dni naszego zwolnienia w danym roku.

Czas ten skraca się do 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50 lat. W tym przedziale pracodawca wypłaca nam wynagrodzenie za okres choroby. Po 34 lub 15 dniach mamy prawo do zasiłku chorobowego.

- Jeśli np. pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego zatrudnił się na umowę zlecenie i ją wykonywał albo w czasie zasiłku chorobowego wyjechał na wczasy czy budował dom, traci prawo do zasiłku za cały blankiet zwolnienia tj. za cały okres, na który zwolnienie było wystawione - podkreśla Wojciech Dyląg dla portalu nowiny24.pl.

Kontrola chorobowego. Tutaj będą cię szukać

Kiedy pracodawca lub ZUS zamierza przeprowadzić kontrolę, będą szukać rzekomego chorego pod adresem, który został podany w zwolnieniu lekarskim.

- Nie jest to adres zameldowania czy zamieszkania, ale adres pobytu podczas orzeczonej niezdolności. Dlatego przy każdym zwolnieniu musimy zwracać uwagę na adres, który wstawił lekarz na zwolnieniu - radzi rzecznik Dyląg.

Z tego względu tak ważne jest informowanie pracodawcy oraz ZUS-u o tym, że zmieniamy miejsce swojego pobytu podczas choroby. Informacja ta musi spłynąć do właściwych organów w ciągu trzech dni od naszej "przeprowadzki".

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (276)
Zobacz także