Poseł Rutka przekazał wieści. Kobiety z endometriozą zyskają wsparcie

Marek Rutka przewodniczył spotkaniem  podczas Parlamentarnego Zespołu do Spraw Endometriozy
Marek Rutka przewodniczył spotkaniem podczas Parlamentarnego Zespołu do Spraw Endometriozy
Źródło zdjęć: © Forum | Piotr Molecki

07.03.2023 17:58, aktual.: 14.03.2023 10:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To ważny dzień dla każdej kobiety dotkniętej tym schorzeniem. Sieć obiegła informacja, że przy Ministrze Zdrowia powstanie zespół ds. Endometriozy. Głos w sprawie zabrał Marek Rutka oraz Lucyna Jaworska-Wojtas.

Z endometriozą mierzą się tysiące kobiet. Jak zauważa poseł Marek Rutka, dotychczas w Polsce brakowało systemowej pomocy i rozwiązań, które wsparłyby osoby dotknięte tą chorobą. To ma się jednak zmienić - specjalnie dobrany zespół, przy Ministrze Zdrowia, będzie zajmował się sprawami kobiet z endometriozą

Ważny dzień dla kobiet walczących z endometriozą. Będą zmiany

Zespół ds. Endometriozy zostanie powołany dzięki rozmowie podczas spotkania urzędników ministerstwa, ekspertów oraz osób reprezentujących NFZ podczas Parlamentarnego Zespołu do Spraw Endometriozy. Przewodniczącym spotkania był poseł Marek Rutka, który nie krył zadowolenia z tego, jaki obrót przyjęły sprawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Endometrioza jest przewlekłą chorobą narządów płciowych. Charakteryzuje się obecnością endometrium w innych miejscach niż jama macicy. Schorzenie to dotyka głównie kobiet w wieku rozrodczym. Przypadki po menopauzie zdarzają się bardzo rzadko. Endometrioza jest jedną z chorób, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i przyczyniają się do pogorszenia jakości życia - podkreślał poseł Marek Rutka.

Głos zabrała również prezes Fundacji Pokonać Endometriozę, Lucyna Jaworska-Wojtas, która podkreśliła problem instytucjonalny, z jakim mierzą się kobiety z endometriozą.

"Będziemy dokładać do tego systemu cegiełki"

- Nie ma nas w ogóle w systemie, od wielu lat wskazujemy na ten problem Ministerstwu Zdrowia i można powiedzieć, że dziś to rozwiązanie nastąpiło przynajmniej w takim stopniu, że zaczniemy budować ten system od podstaw - wspomniała Jaworska-Wojtas.

W dalszej części wypowiedzi wyjaśniła, że mający powstać zespół zajmie się problemami osób z endometriozą w Polsce.

- Mam nadzieję, że te wszystkie postulaty i te wszystkie rzeczy, które dotyczą kobiet chorych na endometriozę w Polsce, zaczną być rozwiązywane i będziemy tylko do tego systemu dokładać cegiełki, które pozwolą na zaopiekowanie się kobietą chorą na to schorzenie - dodała prezes.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także