Dolicz do prezentu. Opłatę nazywają "podatkiem komunijnym"

Dolicz do prezentu. Opłatę nazywają "podatkiem komunijnym"

"Podatek komunijny" - kogo i kiedy obowiązuje?
"Podatek komunijny" - kogo i kiedy obowiązuje?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
21.04.2024 08:50, aktualizacja: 21.04.2024 09:50

Sezon komunijny za pasem, dlatego warto dowiedzieć się, kiedy należy odprowadzić podatek od prezentu i kto powinien tego dokonać. Znaczenie ma nie tylko wartość upominku, ale również stopień pokrewieństwa.

Jedni podarują "kopertę", drudzy wielkie pudło z kokardą, a jeszcze inni rzeczy, które nie mieszczą się w kartonie, a nawet granicach zdrowego rozsądku. Pomysły na prezenty komunijne bywają różnorodne i zaskakujące.

Wartość niektórych jest na tyle wysoka, że zgodnie z Ustawą o podatku od spadków i darowizn należy zgłosić darowiznę, a nawet odprowadzić specjalny podatek. Kogo to dotyczy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy prezent komunijny podlega opodatkowaniu?

Zgodnie z Ustawą o podatku od spadków i darowizn, wyróżnia się trzy grupy podatkowe. Pierwsza z nich obowiązuje rodziców dziecka, przybranych rodziców, dziadków, pradziadków oraz rodzeństwo, kiedy wartość prezentu przekracza 10 434 zł.

Druga grupa dotyczy rodzeństwa rodziców, żony lub męża, gdy wartość darowizny przewyższa 7878 zł. Do trzeciej grupy zalicza się pozostałe osoby, które podarują na pierwszą komunię świętą prezent o wartości przekraczającej 5308 zł.

Zwolnienie prezentu komunijnego z podatku

Należy jednak zaznaczyć, że do podanych limitów zalicza się nie tylko wartość pojedynczego prezentu komunijnego, ale wartość wszystkich darowizn z ostatnich pięciu lat.

Warto także zaznaczyć, że prezenty przekazywane w najbliższej rodzinie mogą zostać zwolnione z podatku, jeśli zostaną zgłoszone fiskusowi w okresie sześciu miesięcy od nabycia darowizny. Zgłoszenia za małoletnie dziecko dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP