Problemy dotyczące miesiączki - jak je pokonać?
Dolegliwości związane z miesiączką to jedna z najczęstszych przyczyn, dla których kobiety wybierają się do ginekologa. Szacuje się, że aż 80 procent pań cierpi na zespół napięcia przedmiesiączkowego, a od 40 do 70 procent skarży się na ból w trakcie krwawienia. Spośród tych ostatnich, jedna na dziesięć kobiet doświadcza tak dużego dyskomfortu, że nie może w tych dniach normalnie funkcjonować.
Szacuje się, że aż 80 procent pań cierpi na zespół napięcia przedmiesiączkowego, a od 40 do 70 procent skarży się na ból w trakcie krwawienia. Spośród tych ostatnich, jedna na dziesięć kobiet doświadcza tak dużego dyskomfortu, że nie może w tych dniach normalnie funkcjonować. Problemy dotyczące miesiączki mogą towarzyszyć już nastolatkom, ale bywa, że pojawiają się dopiero później, na przykład u kobiet po trzydziestce.
Wpływ na te zmiany mogą mieć m.in. takie czynniki jak poród czy odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Podpowiadamy, jak radzić sobie z najpowszechniejszymi dolegliwościami.
Obfite krwawienie
Może być spowodowane między innymi zakłóceniami hormonalnymi, mięśniakami macicy, zaburzeniami krzepliwości krwi lub polipami szyjki macicy. Jeśli kobieta nie wymaga leczenia na któreś z wymienionych schorzeń i nie występuje inny problem zdrowotny, mogący powodować zbyt obfite miesiączki, krwawienie można ograniczyć odpowiednimi tabletkami (niehormonalnymi), doustną antykoncepcją lub poprzez założenie wkładki domacicznej z progesteronem.
W skrajnych przypadkach może być wymagana operacja, polegająca na usunięciu błony śluzowej macicy lub całego narządu.
Kobiety cierpiące na zbyt obfite miesiączki często mają także problem z utrzymywaniem odpowiedniego poziomu żelaza we krwi. Warto więc zrobić badanie morfologiczne i jeśli jest taka konieczność, zażywać ten pierwiastek. Po czym poznać, że poziom żelaza w organizmie jest niski? Między innymi po bladości skóry, ciągłym uczuciu zmęczenia.
Rzadkie miesiączki
Zwykle są również nieregularne. Krwawienie następuje w odstępach pomiędzy sześć tygodni a sześć miesięcy. Przyczyną może być w tym przypadku zespół policystycznych jajników (PCOS). Schorzenie polega na nadmiernej produkcji androgenów, czyli hormonów męskich. Nieregularne miesiączki to nie jedyna przypadłość cechująca kobiety z PCOS. Innymi są trądzik, obfite owłosienie, często w miejscach typowych dla mężczyzn (np. na plecach). Bardzo często zespół policystycznych jajników łączy się z otyłością.
Jeśli przyczyną nieregularnych miesiączek jest właśnie to schorzenie, warto zacząć od diety i aktywności fizycznej. Spadek wagi na pewno złagodzi symptomy związane z PCOS. Warto ograniczyć w diecie cukier i przetworzone węglowodany. Może też pomóc witamina D. Lekarz ginekolog być może dodatkowo zaleci terapię hormonalną, przywracającą regularność cyklu.
Zatrzymanie miesiączki
Jeśli nie jest to związane z wejściem w menopauzę, powody mogą być różne: stres, poważna choroba, zaburzenia odżywiania lub nadmierny wysiłek fizyczny. O zatrzymaniu miesiączki możemy mówić wtedy, gdy od ostatniego krwawienia minęło sześć miesięcy. Ten stan może też wskazywać na zespół policystycznych jajników lub inne problemy hormonalne. Czasem przyczyną braku krwawienia może być także odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie wizyta u lekarza, który najprawdopodobniej postara się wyrównać zaburzenia hormonalne. W wielu przypadkach wskazane jest też przejście na dietę i zrzucenie kilku kilogramów.
Bolesne miesiączki
Ból może pojawiać się przed i w trakcie występowania krwawienia. Odczuwany jest zwykle w dole brzucha, ale często promieniuje także na plecy i biodra. Przyczyną tej dolegliwości może być endometrioza, choć najczęściej nie ma związku z jakąkolwiek chorobą. Za bóle miesiączkowe odpowiedzialne są prostaglandyny - hormony powodujące skurcze macicy przy wydalaniu tkanek i płynów.
Tabletki przeciwbólowe to najczęstsza metoda radzenia sobie z tym problemem. Im wcześniej wzięte, tym bardziej skuteczne. Wiele dobrego może też zdziałać magnez, który uspokaja system nerwowy i relaksuje mięśnie. Dobrze też zadbać o dietę i przede wszystkim unikać fast-foodów. Ból powinny rozładować spokojne ćwiczenia, takie jak pływanie. Możesz też spróbować położyć się na plecach i przyłożyć do podbrzusza butelkę z mocno podgrzaną wodą.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Zwany w skrócie PMS (pre-menstrual syndrome), charakteryzuje się najczęściej obniżeniem nastroju i rozdrażnieniem. Dodatkowo występują: tkliwość piersi, uczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji, wzdęcia. Dolegliwości pojawiają się zwykle kilka dni przed okresem. Zespołu napięcia przedmiesiączkowego doświadcza wiele kobiet, ale - bądźmy szczere - część z nas używa tego określenia, by usprawiedliwić swoje zachowanie w danej sytuacji. Jeśli regularnie przed miesiączką cierpisz na dokuczliwe objawy, wskazane znów będą zmiany w diecie i zwiększenie aktywności fizycznej. Witaminy z grupy B i magnez ukoją nerwy, zrelaksuje cię też olejek z pierwiosnka.
Wiek ma znaczenie
Dolegliwości towarzyszące miesiączkom nierzadko wiążą się z wiekiem. Młode kobiety cierpią zwykle na bolesne i obfite krwawienia oraz trądzik. Te w wieku pomiędzy 30 a 45 lat bardziej narażone są na występowanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. A panie, które niewiele dzieli od menopauzy, mogą doświadczać obfitych krwawień.
Kiedy wybrać się do lekarza?
Każdy z opisanych wcześniej objawów związanych z miesiączkowaniem może być powodem, by zgłosić się do ginekologa. Rozważ to także w przypadkach, gdy twój cykl jest krótszy niż 21 dni lub dłuższy niż 35, jeśli okres trwa dłużej niż tydzień, krwawisz pomiędzy miesiączkami oraz po stosunku.
Na podst. bodyandsoul.com.au Izabela O’Sullivan/IOS/(kg)