Przełamując tabu. Światowy Dzień Menopauzy
Pojawia się zwykle między 45 a 50 rokiem życia i prowadzi do zaniku cyklu miesiączkowego oraz płodności kobiety. Z okazji Światowego Dnia Menopauzy i Andropauzy przypominamy o ważnych skutkach przekwitania dla zdrowia kobiety.
18.10.2018 | aktual.: 22.10.2018 10:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czas płynie nieubłaganie
Co powoduje menopauzę, a także poprzedzające ją przekwitanie (inaczej zwane klimakterium)? Następują one, gdy przysadka mózgowa kobiety spowalnia swoją pracę i zmniejsza liczbę produkowanych hormonów progesteronu, a także estrogenów. Jajniki przestają wtedy uwalniać jajeczka, ulega zatrzymaniu cykl miesiączkowy kobiety. Tym samym jej płodność spada, po to by niebawem zupełnie zaniknąć.
I moglibyśmy na tym zakończyć nasz opis menopauzy, gdyby nie fakt, że wraz z nią pojawiają się bardzo przykre dolegliwości, zarówno dla ciała, jak i psychiki kobiety. Jak pokazało badanie "Polki a menopauza 2016" przeprowadzone dwa lata temu przez ARC Rynek i Opinia, wiedza na ich temat jest wciąż nad Wisłą bardzo mała. Jedna czwarta badanych pań przyznała, że nie wie, czy przechodzi właśnie przekwitanie czy też nie. Również wiedza badanych kobiet na temat negatywnych skutków menopauzy, a także sposobów ich łagodzenia okazała się dość mała.
Ciemna strona menopauzy
A tymczasem owych problemów związanych z przekwitaniem jest niestety całkiem sporo. Panie miewają wtedy kłopoty ze snem, stany lękowe, a także problemy z koncentracją. Nierzadko pojawia się u nich również depresja, zwiększona drażliwość oraz uderzenia gorąca. Także ciało kobiety odczuwa menopauzę. Bóle mięśni i stawów, kołatanie serca, zawroty głowy, a także zwiększona łamliwość kości – to tylko kilka przykładów. W okresie przekwitania zwiększa się także ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych.
Jak więc widzimy, lista przypadłości jest całkiem długa, łatwo je zresztą pochopnie zinterpretować jako skutek domniemanej choroby. A menopauza chorobą nie jest. Nie możemy więc w jej przypadku mówić o leczeniu, a jedynie o łagodzeniu przykrych następstw. Właśnie promowaniu świadomości tego faktu służy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy, który obchodzimy co roku 18 października.
Jak radzić sobie ze skutkami menopauzy?
Kobieta, która odczuwa objawy mogące mieć związek z menopauzą, powinna udać się do ginekologa. Nie należy się kierować sztywno podaną wcześniej granicą 45-50 lat. Czasami bowiem menopauza pojawi się wcześniej, na przykład w wyniku przebytych chorób onkologicznych oraz ich leczenia. Jeśli diagnoza lekarza specjalisty potwierdzi klimakterium, będzie on w stanie podjąć decyzję na temat toku dalszego postępowania.
Najczęstszym sposobem radzenia sobie ze skutkami przekwitania jest hormonalna terapia zastępcza (w skrócie zwana HTZ). Polega ona na przyjmowaniu hormonów żeńskich, przede wszystkim estrogenu. Jej częstotliwość oraz forma aplikacji – np. doustna albo w postaci zastrzyków – będzie zależała w dużej mierze od lekarza. Każda kobieta jest inna, a na czas wystąpienia u niej menopauzy ma wpływ nie tylko biologia, ale też czynniki środowiskowe. Terapia HTZ zwykle trwa kilka lat – później objawy menopauzy łagodnieją.
Suplementy diety
Alternatywą dla kobiet, które terapii hormonalnej stosować nie chcą bądź nie mogą ze wzglądów zdrowotnych, są odpowiednie suplementy diety. Np. Doppelherz aktiv Aktiv-Meno zawiera m.in. wapń, witaminy D oraz B6, B7, B9, B12 oraz izoflawony sojowe. Wapń oraz witamina D wzmocnią kości. Witaminy z grupy B wspomogą działanie układu nerwowego. Z kolei izoflawony sojowe są estrogenami roślinnymi o budowie zbliżonej do żeńskich hormonów płciowych, tak więc okazują się pomocne w zapobieganiu zaburzeniom hormonalnym.
Ale wpływ preparatów i suplementów diety na ciało to tylko jedna strona łagodzenia skutków menopauzy. Równie ważna jest akceptacja własnego ciała i jego ograniczeń, które z wiekiem są przecież bardziej odczuwalne. Warto więc zadbać o swoje zdrowie także poprzez aktywność fizyczną, która nie tylko poprawi ogólną kondycję ciała, ale też zapewni lepsze samopoczucie niezależnie od wieku.
Partnerem artykułu jest Doppelherz