UrodaWłosyPrzeproteinowanie włosów. Czy wiesz jak je rozpoznać? Uratuj swoje pasma przed przekarmieniem

Przeproteinowanie włosów. Czy wiesz jak je rozpoznać? Uratuj swoje pasma przed przekarmieniem

Przeproteinowanie włosów może się zdarzyć nieświadomie.
Przeproteinowanie włosów może się zdarzyć nieświadomie.
Źródło zdjęć: © 123RF
05.08.2020 09:36

Przeproteinowanie włosów naprawdę może się zdarzyć, jeżeli stosujesz zbyt dużo produktów z proteinami. Wówczas zauważysz, że pasma stają się za mocno napuszone, a także szorstkie i matowe w dotyku. Niestety wygląd włosów pozostawia wiele do życzenia, ale na szczęście można temu zaradzić. Przekonaj się sama, że przeproteinowane włosy można szybko uratować.

Problemy z włosami są powszechnym zjawiskiem, w końcu każdemu zdarzają się błędy pielęgnacyjne. Przeproteinowane włosy są przykładem tego, że często można przesadzić, nawet nieświadomie. Koniecznie sprawdź, na co szczególnie zwracać uwagę oraz znajdź sposób, aby odciążyć pasma.

Przeproteinowanie włosów – jak je rozpoznać?

Jak dobrze wiesz, włosy są zbudowane po części z białka, czyli protein. Dlatego też bardzo popularne są kuracje przy użyciu protein, które doskonale odbudowują nawet najbardziej zniszczone pasma. Niestety może się zdarzyć, że doprowadzisz do przeproteinowania włosów (inaczej przekarmienia). Przede wszystkim takie pasma są widocznie przyklapnięte u nasady, a na końcach są matowe i bardzo puszące. Oprócz tego włosy są bez blasku, a także będą problematyczne w rozczesywaniu. Pamiętaj, że przeproteinowanie włosów mogą negatywnie się odbić także na końcówkach – mogą się wykruszyć.

  • włosy niskoporowate – na powierzchni włosów tworzy się gruby film, który obciąża pasma. Kosmyki zbijają się w strąki i znacznie szybciej przetłuszczają;
  • włosy wysokoporowate – silne przesuszenie, stają się suche, sztywne, odbarwione.

Przeproteinowanie włosów – dlaczego się pojawia?

Przeproteinowanie włosów oznacza, że dostarczasz swoim pasmom zbyt dużo protein. Prawdopodobnie sięgasz po szampon, odżywkę oraz maskę zawierającą w sobie keratynę, proteiny soi, jedwabiu, żelatynę, kolagen, elastynę, pszenicę, itp. – po prostu przesadzasz z tymi składnikami. Najlepiej stosuj te kosmetyki w pewnych cyklach, ale nie regularnie. Chcąc uniknąć przeproteinowania włosów, powinnaś zachować równowagę PEH, aby proteiny odbudowały włosy, humektanty nawilżały, a emolienty zabezpieczały przed utratą wody.

Przeproteinowanie włosów – jak uratować przekarmione pasma?

Jeżeli chcesz uratować przeproteinowane włosy, musisz przede wszystkim porządnie je oczyścić. Musisz zastosować szampon posiadający silny detergent, czyli SLS albo SLES. Najlepiej zastosować kosmetyk kilka razy w tygodniu, aż zauważysz lepszą kondycję. Następnie zdecyduj się na kurację nawilżającą albo natłuszczającą. Innym sposobem na przeproteinowanie włosów jest zastosowanie regularnego olejowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także