Przesądy na Wielki Piątek. Dlaczego wystrzegać się prania?

Czy można robić pranie w Wielki Piątek?
Czy można robić pranie w Wielki Piątek?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KPL

28.03.2024 16:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W okresie przedświątecznym warto przypomnieć sobie, co w Wielki Piątek jest dozwolone, a co powinniśmy sobie odpuścić. Istnieje szereg przesądów związanych z tym dniem, wśród których najbardziej znany jest ten o praniu ubrań.

Okres Wielkanocy to czas radości, ale także refleksji. Zanim jednak zasiądziemy przy świątecznym stole, musimy się odpowiednio przygotować. Warto dowiedzieć się, co możemy robić, a czego unikać w Wielki Piątek. Krąży wiele zabobonów, z których jeden wiąże się z praniem ubrań. Rzecz jasna, takie przesądy warto potraktować z dystansem.

Przesądy na Wielki Piątek

Wielki Piątek dla wielu osób jest rzeczywiście ostatnim momentem na dokonanie przedświątecznych porządków. Przyrządzamy świąteczne potrawy, kupujemy potrzebne produkty, ale również zajmujemy się sprzątaniem.

Kodeks Prawa Kanonicznego nie zakazuje wykonywania pracy w Wielki Piątek. Choć jest to istotny moment dla katolików, nie jest uznawany za dzień, w którym obowiązywałby zakaz pracy zawodowej. Mogłoby się wydawać, że poza obowiązującym postem, nie ma innych obostrzeń. Niemniej jednak istnieją pewne przesądy, które dla wielu odgrywają znaczącą rolę.

Kto by przypuszczał, że w Wielki Piątek lepiej odpuścić sobie pranie? Zgodnie z wierzeniem osoby, które zdecydują się na ten krok, mogą mieć do czynienia z problemami z zabrudzoną odzieżą aż do kolejnych świąt Wielkanocnych.

Czy pogoda w Wielki Piątek ma znaczenie?

Przesądy związane z Wielkim Piątkiem dotyczą nie tylko sprzątania, ale także pogody. Według niektórych, na podstawie tego, jakie tego dnia panują warunki meteorologiczne, można przewidzieć przyszłość.

Zapraszamy do dalszej części artykułu, który znajdą Państwo pod filmem wideo

Jeden z przesądów głosi, że jeżeli Wielki Piątek jest zachmurzony, to w Niedzielę Wielkanocną można spodziewać się pięknego, słonecznego dnia. Niestety, deszcz może oznaczać ostrzeżenie dla rolników przed możliwym nieurodzajem danego roku.

Dołączcie do naszej grupy na FB - #Wszechmocne. Tam informujemy na bieżąco o planowanych webinarach, wywiadach i nowościach. Dołączcie do nas, zapraszajcie znajomych. Z niecierpliwością oczekujemy na Wasze historie! Podzielcie się nimi z nami, wysyłając na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Jeśli masz ciekawostkę, zdjęcie lub filmik, przesyłaj je przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także