Adrenalina – działanie hormonu walki i ucieczki
Adrenalina lub epinefryna, czyli hormon walki i ucieczki, doskonale znana jest osobom uprawiającym sporty ekstremalne. Poddawanie się sytuacjom, podczas których wydzielana jest adrenalina, jak w przypadku skoku ze spadochronem, może znacznie obniżyć poziom stresu odczuwany na co dzień. Jednak epinefryna nie jest jedynie sposobem na stres. Jakie są funkcje adrenaliny?
22.11.2018 | aktual.: 25.11.2018 20:07
Adrenalina – co to jest?
Adrenalina nazywana jest również epinefryną, która po angielsku określana jest jako 3xF. Skrót pochodzi od trzech słów czyli: fright (strach), fight (walka) oraz flight (ucieczka). Ponadto hormon adrenaliny w organizmie wytworzony zostaje przez dokrewne gruczoły, które umiejscowione są powyżej nerek.
To właśnie w tym miejscu wytwarza się adrenalina, kiedy znajdujemy się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Dzięki temu jesteśmy w stanie poruszać się szybciej, odczuwamy mniejszy ból oraz posiadamy większą wytrzymałość.
Dzieje się tak ze względu na połączenia obecne w mózgu, a podczas sytuacji stresowej, np. kiedy goni nas pies, nasz organizm wysyła sygnał z mózgu prosto do gruczołów odpowiedzialnych za produkcję hormonu oraz włókien układu nerwowego, które odpowiedzialne są za produkcję adrenaliny, czyli hormonu walki i ucieczki.
Oprócz tego należy mieć świadomość, że wydzielona adrenalina zaczyna działać od razu, co objawia się np. poprzez przyspieszone bicie serca, oddech, rozszerzenie źrenic i mocniejszy ścisk w żołądku. Z tego powodu adrenalina wykorzystywana jest również w medycynie, gdzie stosuje się ją w przypadkach nagłej astmy, reakcji alergicznych oraz podczas wstrząsów kardiogennych.
Co więcej adrenalina zaliczana jest do hormonów stresowych, razem z noradrenaliną i kortyzolem, a zbyt częste ich wydzielanie prowadzi do problemów z układami nerwowym i krążenia.
Adrenalina – działanie
W XXI wieku bardzo rzadko zdarza się, że zostaniemy zaatakowani np. przez dzikie zwierzęta, dlatego wiele osób we własnym zakresie szuka możliwości przeżycia uczuć prowadzących do wydzielania się adrenaliny, np. poprzez sporty ekstremalne. Z tego powodu po pracy, zamiast odpoczywać z pilotem przed telewizorem, skaczą ze spadochronem, nurkują na znacznych głębokościach lub trenują wspinaczkę.
Co więcej, nauka opanowania stresu podczas wykonywania tego typu aktywności pomaga nam zwalczyć stres w codziennym życiu. Świadczą o tym badania, według których osoby, które uprawiają sporty ekstremalne, są bardziej opanowane emocjonalnie oraz mniej konfliktowe. W przypadku problemów w pracy czy w domu łatwiej jest im znaleźć rozwiązanie bez niepotrzebnego panikowania. Należy przy tym mieć świadomość, że ten typ osobowości jest dziedziczony, jednak można go również wyćwiczyć, zmieniając swój styl życia.
Ponadto osoby, które regenerują się, wykorzystując do tego sytuacje, podczas których wytwarza się adrenalina, są o wiele bardziej towarzyskie, otwarte na innych, empatyczne oraz mniej przejmują się kwestiami, na które nie mają wpływu.
Adrenalina – co na początek
Tym, którzy chcą rozpocząć przygodę ze sportami ekstremalnymi, poleca się np. flyboard. Sport ten polega na utrzymywaniu się nad powierzchnią wody, dzięki wężykom, które wypychają wodę pod znacznym ciśnieniem. Popularne ośrodki, gdzie można spróbować tej dyscypliny, znajdują się m.in. na Mazurach czy nad morzem.
Inną aktywnością, która również pomoże w wytwarzaniu sporych ilości adrenaliny są sztuki walki w tym: sambo, muay thai, krav maga czy brazylisjkie jiu jitsu.