Posadziłeś w ogrodzie? Szykuj się na zlot szerszeni

Te rośliny przyciągają szerszenie jak magnes
Te rośliny przyciągają szerszenie jak magnes
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | DGGF

04.05.2024 15:16, aktual.: 06.05.2024 19:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. Oprócz pięknej zieleni i kwitnących roślin pojawiają się również insekty. Kontakt z niektórymi owadami może być bardzo nieprzyjemny. Bywa, że nieświadomie sami prowokujemy bliskie spotkanie z szerszeniami.

Koniec zimy i początek wiosny to najlepszy czas, aby zabrać się za prace w ogrodzie. I chociaż wiosna w Polsce trwa już od pewnego czasu, to prawdziwie przyjemną pogodą możemy cieszyć się od niedawna. Majówka sprzyja nie tylko grillowaniu, ale również pracy z roślinami. Jednak zanim postanowimy zasadzić przed domem konkretne drzewa czy krzewy, warto wiedzieć, czy nie staną się one siedliskiem groźnych owadów.

Okazuje się, że szerszenie bardzo lubią konkretne gatunki drzew i roślin. Dlatego przed umieszczeniem danych sadzonek na swoim terenie, dobrze przeczytać, których unikać. Jeśli nie chcesz doprowadzić do bliskiego spotkania z szerszeniami, lepiej zrezygnuj z sadzenia poniższych roślin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te rośliny przyciągają szerszenie

Owady, jak magnes, przyciąga zapach lilaka. Głównym wabikiem szerszeni jest słodki nektar, który znajduje się w środku łodyg. Insekty żuwaczkami usuwają korę z gałązek, zazwyczaj niszcząc krzew, dlatego też zasadzenie tej rośliny niesie nie tylko ryzyko spotkania szerszeni, ale również walkę o zabezpieczenie krzewów bzu.

Szerszenie nie gardzą również drzewkami owocowymi, takimi jak jabłonie czy grusze. Postępują z nimi podobnie jak z bzem, dewastując gałęzie i plony. Dlatego sadzenie śliw, grusz lub czereśni tuż przy balkonie czy oknie nie jest zalecane. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, latem szerszenie i osy będą często przebywać na drzewach, a co za tym idzie, mogą wlatywać także do wnętrz.

Te rośliny odstraszają owady 

Gdy już wiemy, co przyciąga szerszenie, czas poznać odmiany roślin, które odstraszają owady. W pobliżu tarasu lub ławki ogrodowej możesz posadzić czosnek, piołun i lawendę. Bzyczące insekty nie tolerują ich zapachu. Dodatkowo warto rozważyć wystawienie pelargonii i bratków na balkon lub zasadzenie ich w ogrodzie. Dzięki nim osiągniesz podwójny efekt: rośliny będą pięknie się prezentować, ozdabiając teren wokół domu, a dodatkowo odstraszą insekty.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (98)
Zobacz także