GwiazdyPrzyjaźń z atrakcyjną osobą płci przeciwnej nie przetrwa?

Przyjaźń z atrakcyjną osobą płci przeciwnej nie przetrwa?

Niektórzy twierdzą, że przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzna nie istnieje, gdyż po pewnym czasie i tak pojawi się uczucie. Potwierdzają to kolejne badania naukowców, które sugerują, że pociąg seksualny często komplikuje stosunki pomiędzy przyjaciółmi.

Przyjaźń z atrakcyjną osobą płci przeciwnej nie przetrwa?
Źródło zdjęć: © 123RF

18.09.2012 | aktual.: 18.09.2012 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektórzy twierdzą, że przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzna nie istnieje, gdyż po pewnym czasie i tak pojawi się uczucie. Potwierdzają to kolejne badania naukowców, które sugerują, że pociąg seksualny często komplikuje stosunki pomiędzy przyjaciółmi. Zatem dlaczego pomimo tego, że wiele nas łączy, tak trudno utrzymać damsko-męską przyjaźń?

Wyniki badań amerykańskich naukowców zostały opublikowane w Journal of Social and Personal Relationships. Eksperci przeprowadzili ankietę i poprosili uczestników o wymienienie wad i zalet przyjaźni między kobietą a mężczyzną. Jedynie 6 proc. respondentów dostrzegło w takiej relacji korzyści. Natomiast 32 proc. przyznało, że skazana jest na niepowodzenie.

Co ciekawe, kobiety częściej niż mężczyźni twierdziły, że atrakcyjność jest dominującym czynnikiem, który spisuje taką przyjaźń na straty. Jednak niezależnie od tego, kto komu się podoba, zarówno panowie jak i panie uważają pociąg seksualny do drugiej osoby za przeszkodę w przyjaźni. Okazało się, że 47 proc. kobiet w wieku 18-23 lata nie wierzy w przyjaźń z osobą płci przeciwnej. Tego samego zdania było 22 proc. mężczyzn.

Zdaniem naukowców przyjaźń z atrakcyjną osobą płci przeciwnej może być niebezpieczna. Okazuje się, że im silniejsza jest więź między kobietą a mężczyzną, tym bardziej cierpią na tym ich związki. Z ankiety wynika, że 38 procent kobiet i 25 procent mężczyzn wieku od 27 do 50 lat odczuwa zazdrość o swoich partnerów, którzy mają atrakcyjnych przyjaciół.

Ponadto okazało się, że często ucieczka w przyjaźń z osobą płci przeciwnej była konsekwencją niezadowolenia z obecnego związku. Eksperci odkryli, że im silniejsze było przyciąganie między przyjaciółmi odmiennej płci, tym mniej byli oni zadowolenie ze swoich związków. I między innymi dlatego takie osoby szukają pocieszenia, miłego towarzystwa, bliskości, aprobaty i potwierdzenia swojej atrakcyjności. – Nasze wyniki wykazały, że istnieje bardzo silne przyciąganie między atrakcyjnymi przyjaciółmi płci przeciwnej, co niestety negatywnie wpływa na długoletnie związki – twierdzą naukowcy z University of Wisconsin-Eau Claire w Stanach Zjednoczonych.

Kolejne badanie zostało przeprowadzone z udziałem 88 par przyjaciół odmiennej płci. Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę (w skali od jednego do dziewięciu) własnego pociągu do przyjaciela. Okazało się, że mężczyźni o wiele częściej odczuwali silne pożądanie swojej przyjaciółki (średnio przyznawali ocenę 5, podczas gdy kobiety oceniły pociąg do przyjaciela płci męskiej na cztery. Skąd te różnice? Specjaliści twierdzą, że uzasadnieniem mogą być predyspozycje genetyczne i większa skłonność mężczyzn do korzystania z nadarzających się okazji seksualnych. Wielu panów, którzy nawiązali bliską przyjaźń z kobietą, przyznaje, że pociąg seksualny do przyjaciółki utrudnia im życie.

Psychologowie twierdzą, że niejednokrotnie przyjaźń z atrakcyjną osobą płci przeciwnej prowadzi do połączenia się w pary lub do małżeństwa. – W większości badanych przyjaźni udało się zaobserwować chociaż minimalne przyciąganie między przyjaciółmi, nawet jeżeli respondenci stwierdzali, że ich relacja była tylko platoniczna – wyjaśniają naukowcy z University of Wisconsin-Eau Claire.

Nie ulega wątpliwości, że pociąg seksualny odczuwany do przyjaciela stanowi przeszkodę i ma pejoratywny wpływ na relacje z partnerem. Pożądanie jest trudne do kontrolowania, komplikuje życie i bardzo łatwo może zamienić się w… coś więcej, np. w namiętny romans. Należy pamiętać, że granica między przyjaźnią a miłością bywa niezwykle cienka.

Tekst na podst. livescience.com i huffingtonpost.com/(ms/sr)

POLECAMY:

atrakcyjnośćmiłośćmonika stypułkowska
Komentarze (6)