Rak piersi - wiemy o nim coraz więcej
Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Według raportu Krajowego Rejestru Nowotworów co roku w Polsce notuje się około 12 tysięcy nowych przypadków raka piersi, z czego prawie połowa kończy się śmiercią. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej najnowszym wynikom badań naukowców.
09.10.2012 | aktual.: 06.11.2012 12:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co roku w Polsce notuje się około 12 tysięcy nowych przypadków raka piersi, z czego prawie połowa kończy się śmiercią. Te smutne dane pochodzą z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej najnowszym wynikom badań naukowców. Dowiedz się, co zwiększa ryzyko zachorowania. Dodajmy, że październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi.
Praca na zmiany może zwiększać ryzyko raka piersi
Z badań, które ukazały się w tym roku w piśmie „Occupational and Environmental Medicine”, wynika, że praca na nocną zmianę zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Potwierdzają to kolejne wyniki badań, które zostały opublikowane w „International Journal of Cancer”. Wynika z nich, że ryzyko jest o 30 procent wyższe w przypadku kobiet, które pracują na nocną zmianę. Największe powody do niepokoju powinny mieć panie, które pracowały na nocną zmianę przez okres minimum czterech lat.
Mężczyźni ciężko przechodzą chorobę
Z badań przeprowadzonych w tym roku przez American Society of Breast Surgeons wynika, że chociaż u mężczyzn rzadko występuje rak piersi, to jeśli już się pojawi, zazwyczaj kończy się śmiercią.
Associated Press poinformował, że mężczyźni dotknięci tą chorobą żyją przeciętnie o dwa lata krócej niż kobiety. Okazało się, że w ich przypadku nowotwór rozwija się bardzo szybko, najczęściej wykryty jest późno, gdy guzy są już bardzo duże i tym samym panowie mają mniejsze szanse na skuteczne leczenie.
Odkryto 4 podtypy raka piersi
Wyniki badań oparte na analizie zmian molekularnych w DNA i RNA komórek nowotworowych raka piersi zostały opublikowane w naukowym piśmie „Nature”. Naukowcom udało się wyróżnić cztery główne grupy nowotworu piersi.
„Na postawie przeprowadzonych badań możemy stwierdzić, że jesteśmy już tylko o krok od zrozumienia genetycznego pochodzenia czterech głównych podtypów raka piersi” - przyznał w oświadczeniu naukowiec Matthew Ellis z Washington University School of Medicine i Siteman Cancer Center. „Teraz możemy badać, jakie leki są najlepsze dla pacjentów o określonym podtypie raka piersi” - dodał.
Okazało się, że mechanizm molekularny powstawania nowotworu piersi nie jest aż tak skomplikowany, jak zakładano. W jednym z podtypów guzów naukowcy zauważyli, że mutacje raka piersi są podobne do tych, które występują również w nowotworze jajnika. To tłumaczy, dlaczego kobiety w grupie podwyższonego ryzyka rozwinięcia się nowotworu piersi, mają również większe predyspozycje do zachorowania na raka jajnika.
Kadm może zwiększyć ryzyko raka piersi
Z badań opublikowanych w "Cancer Research" wynika, że kadm - toksyczny metal, który może być obecny w żywności (skorupiaki, niektóre warzywa korzeniowe, podroby) - może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Badania przeprowadzono na grupie 56 tysięcy kobiet. Naukowcy analizowali, jak spożywanie produktów, które zawierają kadm, wpływa na rozwój nowotworu. Okazało się, że kobiety, które dostarczały organizmowi najwięcej pokarmów o dużej ilości tego pierwiastka, o 21 proc. zwiększały ryzyko zachorowania.
Niedobór snu może wpłynąć na rozwój raka piersi
Z badań opublikowanych w naukowym piśmie „Breast Cancer Research and Treatment” wynika, że sześć lub mniej godzin snu może zwiększać ryzyko nawrotu raka piersi u pacjentek po menopauzie. Warto zaznaczyć, że tego związku nie zaobserwowano u kobiet, które w czasie choroby były przed okresem klimakterium.
Wirus ospy może mieć wpływ na leczenie raka piersi
Według badań (przeprowadzonych na myszach) zaprezentowanych w 2012 roku w Annual Clinical Congress przez American College of Surgeons, szczep wirusa ospy może pomóc w leczeniu agresywnych przypadków raka piersi.
„Z diagnostyki laboratoryjnej wynika, że co najmniej 60 proc. komórek nowotworowych uległo całkowitemu regresowi, a u pozostałych 40 proc. zaobserwowano bardzo małe obszary komórek nowotworowych, co oznacza, że terapia może być skuteczna” - twierdzi naukowiec Sepideh Gholami ze Stanford University Medical Center.
Warto ćwiczyć
Z badań, opublikowanych w naukowym piśmie „Cancer”, wynika, że ćwiczenia mogą obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill zaobserwowali, że kobiety, które ćwiczyły najczęściej od 10 do 19 godzin tygodniowo, zmniejszały o 30 proc. ryzyko zachorowania na raka piersi. Dlatego naukowiec Lauren McCullough zachęca kobiety do większego wysiłku i aktywnego spędzania wolnego czasu.
Cukrzyca typu II zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi
Z badań przeprowadzonych przez International Prevention Research Institute wynika, że w przypadku kobiet po menopauzie cukrzyca typu II zwiększa ryzyko nawet o 27 proc. „Odpowiedzialna za to jest nadwaga związana z cukrzycą typu II. Najczęściej towarzyszą jej zmiany w gospodarce hormonalnej, które z kolei mogą przyczyniać się do rozwoju raka piersi. Jednak nie jest wykluczone, że istnieje bezpośredni związek między cukrzycą a nowotworem” - wyjaśnia badacz Peter Boyle z International Prevention Research Institute.
Otyłość zwiększa ryzyko zgonu u kobiet z tym rodzajem nowotworu
Otyłość może przyczynić się do pogorszenia wyników onkologicznych. Kobiety z nawagą, które zmagały się z rakiem piersi, są bardziej narażone na nawrót choroby i śmierć! „Dotyczy to nawet tych kobiet, u których zdiagnozowano nowotwór we wczesnym stadium choroby” - twierdzi naukowiec dr Joseph Sparano z Montefiore Einstein Center for Cancer Care. Ponadto otyłość zwiększa ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie nawet o 30 proc.
Tekst na podst. The Huffington Post Monika Stypułkowska/ms/(kg)